15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Alınan Önlemler İnşaat Sektörüne Can Verdi

Yazdır

İnşaat sektörünün 40 yıllık tecrübeli şirketi Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka,  15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde yaşanan süreci inşaat sektörü açısından değerlendirdi.

Bu girişime karşı ekonomiyi güçlendirmek ve kalkınmayı sürdürmek adına yatırımlarına devam ettiklerinin altını çizen Okka, darbe girişimi sonrasında ülke ekonomisine olan güveni pekiştirmek adına 200 milyon TL’lik yatırımla üçü İstanbul’da biri Konya’da olmak üzere “Yatırımın Arması” olacak dört yeni proje başladıklarını söyledi.

İstanbul ve Konya başta olmak üzere şehrin merkezinde yüksek yaşam standartlarında projeleri hayata geçiren Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, 15 Temmuz darbe girişiminin inşaat sektörüne etkilerini değerlendirdi. Türkiye’yi ezip geçmeye yönelik bu harekete karşı gerek ekonomiyi güçlendirmek gerekse kalkınmayı sürdürmek adına yatırımlarına devam ettiklerini belirten Okka; “Mevcut projelerimizi büyük bir özveriyle çalışarak vaktinden erken tamamladık. Darbe girişimi sonrasında hem ülkemize hem ekonomimize olan güvenimizi daha da pekiştirerek toplamda 200 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiğimiz üçü İstanbul’da biri Konya’da olmak üzere “Yatırımın Arması” dört yeni projeye başladık. Ekonomimizin bu kanlı girişimden yara almaması için tüm şirket çalışanlarımızla birlikte el ele, gönül gönüle çalıştık” diye konuştu.

“Faiz oranlarının da geriye çekilmesi konut sektörünü canlandırdı”

Okka, “Ülkemiz, gerek ekonomik gelişimi gerekse sosya-kültürel yapısıyla birbirinden farklı kesimlerin bir arada ve uyum içinde yaşadığı bir coğrafya. Türkiye büyüyen ekonomisinin de etkisiyle bölgenin yükselen gücü konumuna geldi. 15 Temmuz darbe girişimiyle bu büyümenin önüne geçilmeye çalışıldı. Ancak Türkiye’deki tüm kurumların demokrasiye sahip çıkmak için ellerini taşın altına koymaları ve bu uğurda verdikleri demokrasi mücadelesiyle bu sorun da aşıldı. 15 Temmuz sonrası alınan ekonomik tedbirlerle yaşanması muhtemel krizlerin önüne geçildi. İstihdamdan üretime, dış ticaretten finansmana kadar muhtemel her alanda alınan ekonomik tedbir ve reform paketleriyle Türkiye, krizi çok büyük yara almadan atlattı. 15 Temmuz sonrası devletimizin aldığı önlemler de inşaat sektörünü çok rahatlattı. Özellikle ev alacaklar için peşinatın yüzde 20’den yüzde 5’e çekilmesi ve Türkiye’de ilk kez 240 ay vadeli konut satışı yapılması sektöre canlılık kazandırdı. Ayrıca gerek tapu masrafları gerekse damga vergilerindeki iyileştirmeler de ekonomiye can kattı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarlı tutumuyla faiz oranlarının da geriye çekilmesi özellikle konut sektörünü canlandırdı” şeklinde konuştu.

“Yüzde 20’lik istihdam artışı sağladık”

Her dönemde olduğu gibi 15 Temmuz sonrasında da ekonomi çarklarının işleyebilmesi için biz işverenlere büyük iş düştü. Sektör olarak elimizi taşın altına koyduk. Okkalar İnşaat olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısını büyük bir hevesle yerine getirdik ve yüzde 20’lik bir istihdam artışı sağladık” dedi.

 

 

 

Okkalar İnşaat Hakkında:

Okkalar İnşaat,1976 yılında İbrahim Okka tarafından Konya’da kuruldu. İnşaat sektöründe 40 yıllık deneyimi bulunan şirket, bugüne kadar 2 milyon metrekarenin üzerinde konut projesi, iş merkezi ve ticari bina inşa etti. Yatırımlarına Konya’da başlayan şirket, İstanbul’da da şehrin merkezinde yüksek yaşam standartları ve doğa ile uyum sağlayan projeleri hayata geçiriyor.