2016’nın kazananı dolar değil gayrimenkul oldu

Yazdır

Dolardaki artış, son günlerin en fazla konuşulan konularından biri olurken, özellikle yatırımcı bu süreçten karlı çıkmanın yollarını arıyor.

Kaos ortamını bir yana koyarak gayrimenkul konusunda ısrarcı olanların ise kar endekslerine bakılınca dolar aktörlerinden daha kazançlı çıktığı görülüyor.

Ocak ayında 3 lira seviyelerinde olan doların, Kasım’dan itibaren başlayan yükselişiyle 3,50 bandını gördüğünü bildiren Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, yıl boyu iniş çıkışını sürdüren doların yatırımcısına ‘kazandırmış’ görüntüsü çizdiğini belirtti.

Ancak 2016’da asıl kazananın ‘güvenli liman’ gayrimenkul olduğunu vurgulayan Onur Öngün, “Genel anlamda bakıldığında dolardaki rekor kıran artışlar, yatırımcısına çok ciddi kazanç sağlamış gibi görünüyor. Ancak realitede durum çok da öyle değil. Gayrimenkul yatırımlarına yön veren biri olarak, kendi yaptığım yatırımlarımı örnek gösterebilirim. Yılın ilk aylarından bu yana Akdeniz, Marmara,  Ankara, İstanbul gibi bölgelerde yön verdiğim yatırımlarda yüzde 40-50 oranlarında değer artışları oldu. Hatta kupon yatırımlarım sayesinde bu getiri yüzde 70’lere kadar çıktı. Yılbaşından bu yana doların kazanç grafiği göz önüne alındığında ise yaklaşık yüzde 20’lik getirisi olduğu görülmekte” dedi.

Onur Öngün, risksiz kazanç isteyenlerin gayrimenkulden ayrılmamaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Dolardaki artış sonrası, birikimini bozdurup gayrimenkule yatıranlar belki ilk etapta kazançlı olmayacaklarını, hatta zarara uğradıklarını bile düşünebilir. Ancak uzun vadede, en karlı yatırımın gayrimenkul olduğu unutulmamalı. En güzel yatırım bugün de yarın da gayrimenkuldür.”