Alacağınız Konutun Net ve Brüt alanı ne kadar olmalı

Yazdır

Konut almaya karar verdiniz, hadi hayırlı olsun. Eğer projeden alıyorsanız kaç metrekarelik bir ev alıyorsunuz, biliyor musunuz? Diyelim satış danışmanları size 100 metrekare ev satmaya çalışıyor.

Bu noktada hemen sormalısınız; alacağım konutun brüt alanı 100 metrekare ise, net alanı ne kadar? Bu her projede değişir. Neden diye soruyorsanız hemen cevap verelim; Yasal mevzuattaki eksiklik alan tanımının farklı şekilde yorumlanabilmesini sağlıyor da ondan.


İşin özünde şehirlerin imar yönetmelikleri var ve bu yönetmeliklerle her şehir kendi açısından brüt alan ve net alan tanımını yapabiliyor. Her şehrin kendine öz brüt ve net alanına dahil edilemeyen kısımları oluyor. Örneğin bir şehirde balkon inşaat emsaline dahilken diğer şehirde değil. Bu nedenle İstanbul'da inşaat emsaline dahil olduğu için artık yeni binalarda balkon yerine Fransız balkon dediğimiz candan bozma alanlar görüyoruz, ama İzmir'de kocaman balkonlar halen yapılabiliyor. Herkes ayrı bir telden çalıyor. Ortada bu kadar tanım olunca doğal olarak projelerde brüt alan ve net alan tanımı projeden projeye değişiyor.


Maliyenin bile kendine göre bir brüt net alan tanımı var, çünkü 150 metrekareden büyük evler yüzde 1 değil yüzde 18 KDV' ye tabi. Onlar da kendilerine başka bir tanım yapmışlar. Zaten bu da yakında değişecek gibi görünüyor.

Bir çok tanım var
Açıkcası yasal olarak onlarca brüt ve net alan tanımı bulabilmek mümkün. Bu durumda da geliştiriciler de bu konuyu yönlendirebiliyor. Eğer kötü niyetli birine çatarsanız aldığınız brüt ve net arasındaki farkı sormazsanız, sonra çok hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Gelelim tanımın özüne; teoride bakıldığında, aslında katın alanının daireye düşen kısmına brüt alan deniyor. İkinci el projelerde, halk arasında dairenin dış konturlarından oluşan, duvarlar dahil toplam alana brüt alan deniyor. Bu alan içine dairenin duvarları da dahil ediliyor. Net alan ise, ıslak alan ve yürünen tüm alanların toplamından oluşuyor ve bu alana, duvarlar dahil edilmiyor. Ben buna "süpürebildiğimiz alan" diyorum.


Bu anlattıklarımızdan yola çıkarak aslında projeden konut alırken satış danışmanlarına sormanız gereken sorunun şu olduğunu görebiliyoruz; "yeni evimde kendime ait kaç metrekare süpürebileceğim?" Sizin içinde yaşayacağınız mekan, esas para ödediğiniz alan bu mekan olacak.

Her projenin brüt alan tanımı farklı
Ne dedik, tüketici dersini iyi çalışsın. Satış broşürlerini incelerken odaların kullanımları, kaç metrekare olduğuna bakmalısınız. Satış metrekaresi ile kullanım metrekaresi arasında farklılıkların nereden geldiğini ve ne kadar olduğunu hesaplamalısınız. Örneğin 150 metrekare brüt bir satış alanı olan ev net 90 metrekare de olabilir, 130 metrekare de. Nasıl olur böyle şey demeyin, anlattık işte oluyor, hepsi de gayet yasal. Sonuç, her projenin brüt alan tanımı farklı olabilir. Bugün ortak alan olarak projelerde geliştirilen bazı bölümler (otopark, sosyal donatı alanları, ortak kullanılan odalar, varsa kat bahçeleri…vb) daire brüt alanlarına ilave edilerek satılabilir.

Yüzde 70 fark bile görülebiliyor
İşin bence doğru olanı, kat üzerinden aldığımızda takribi brüt alan ve net alan farkının yüzde 15-25 arası olması. Ama başka sosyal donatı alanları dahil ediliyorsa yüzde 70 fark bile görebiliriz. Çalışmalarımız sırasında brüt alanla net alan arasında farklın yüzde 100 olduğu projeler bile gördük.
Satıcı firma net alana istediğini ilave eder, satmaya kalkar, serbest piyasa koşullu sonuçta. Ama bunu satın alana açıklayarak ve dürüstçe yapmalıdır. Tüketicide dersini iyi çalışmışsa ve bunu bilerek alıyorsa herkes açısından durum net demektir.


Eğer bilinçli bir şaşırtmaca yoksa bence alan da satan da razıdır ve sorun yoktur. Bugün zaten ciddi geliştirici firmaların brüt ve net alan farkının müşteriye izah edilerek satış yapıldığını görüyoruz.

Sonuç olarak diyoruz ki bizce asıl olan "süpürebildiğiniz alandır.

Cansel Turgut Yazıcı