Anadolu’da konut kredisi talebi artıyor !

Yazdır

2012’nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011’de Türkiye’nin toplam konut kredisi talebinin yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012’de de sürdü. 3 büyük ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte yüzde 53’ten yüzde 58’e yükseldi.

Konutkredisi.com.tr tarafından hazırlanan Konut Kredisi Piyasası raporuna göre, İstanbul ve Ankara’daki büyüme Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı. 2011 yılı son çeyreğinde toplam talebin yüzde 30’unu oluşturan İstanbul’un payı, 2012 ilk çeyreği ile birlikte yüzde 26’ya geriledi. İstanbul’u takip eden Ankara’nın payı da yüzde 12’den yüzde 10’a düştü. Buna karşın talebin en yüksek olduğu 3. il olan İzmir’deki talep toplamdaki payını yüzde 6’ya yükseltti.


Avrupa yakası önde
Avrupa yakasındaki talep, İstanbul’daki toplam talebin yüzde 68’ini, Anadolu yakası ise yüzde 32’sini oluşturdu.
En çok konut kredisi talebi alınan ilk üç ilçe de Avrupa yakasından çıktı. 2012’nin ilk üç ayında Beylikdüzü toplam talebin yüzde 8’iyle en çok talep gelen ilçe olurken, komşu ilçeler Esenyurt ve Küçükçekmece onu takip etti. Anadolu Yakasında ise Pendik başı çekerken, Ümraniye ve Maltepe ilçeleri konut kredisi talebinde ilk üçü oluşturdular.


Bu dönemde talebin en hızlı arttığı ilçe Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü oldu. Anadolu Yakası’nda ise Ümraniye’den gelen konut kredisi talebi ciddi artış gösterdi.