1 MW’lık elektrik santrali Pernambuco Eyaleti’nin ilk güneş enerjisi projesi

Yazdır

Yingli Solar, Brezilya’daki 2014 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Arena Pernambuco stadyumuna 1 MW’lık güneş paneli sağladı.

15 bin metrekarelik alana kurulan 3 bin 650’den fazla güneş paneli yıllık bin 500 MWh elektrik üretme kapasitesine sahip.

Yingli Solar olarak bilinen dünyadaki en büyük dikey entegre güneş paneli üreticisi Yingli Green Energy, Brezilya'nın en büyük enerji şirketlerinden biri ve Brezilya'da güneş enerjisi projesi geliştirme konusunda bir öncü olan Grupo Neoenergia'ya 1 MW’lık güneş paneli verdiğini açıkladı. Paneller, beş 2014 FIFA Dünya Kupası™ maçına ev sahipliği yapacak olan Arena Pernambuco'ya elektrik sağlayacak.

Brezilya Pernambuco Eyaleti’ndeki ilk güneş enerjisi santrali olan zemine monte sistem, bölgesel başkent Recife'nin banliyösü olan São Lourenço de Mata'da 15 bin metrekarelik bir alana konumlandırıldı. Projede, Yingli Solar’ın yüksek verimli hücre teknolojili monokristal PANDA Serisi’ne ait 3 bin 650'den fazla panel kullanıldı.

Futbolseverler santralin performansını canlı izleyecek

Yaklaşık 6 bin Brezilyalının yıllık elektrik tüketimine karşılık gelen 1.500 MWh'dan daha fazla elektriği yıllık olarak üretmek üzere tasarlanan sistem, Arena Pernambuco’nun elektrik talebinin yüzde otuzunu karşılayacak. Stadyum kullanılmadığında enerji, Brezilya'nın şebeke enerji ölçme programı üzerinden yerel halkın kullandığı elektrik şebekesine sunulacak.

Stadyuma gelen ziyaretçiler, güneş enerjisi konusunda halkı eğitmek için tasarlanmış olan Ziyaretçi Merkezinde sistemin performansını izleyebilecekler. İlave olarak kurulacak olan güneş enerjisi üretim ve hava durumu izleme istasyonları araştırma ve geliştirmeyi destekleyecek.

FIFA Başkanı Joseph S. Blatter, “FIFA, 2014 FIFA Dünya Kupası’nın planlaması ve hayata geçirilmesi konusunda sürdürülebilir ilkeler sağlamaya kendini adamıştır. Bunun gibi büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri, toplum ve çevre üzerindeki negatif etkiyi azaltıp, pozitif etkiyi arttırarak misyonumuza katkı sağlamaktadır. Brezilya'da kalıcı ve olumlu bir iz bırakmamız konusunda bize yardımcı olduğu için Yingli ve yerel ortaklarının desteği için müteşekkiriz" diyerek görüşlerini paylaştı.

Yeşil sahadan yeşil enerji mesajı

Yingli Green Energy'nin Başkanı ve CEO'su Liansheng Miao açıklamasında; “Recife halkına ve 2014 FIFA Dünya Kupası’na enerji sağlayacağımız için heyecanlıyız. Proje, stadyumun yanındaki önemli konumu sayesinde, Brezilya halkına ve tüm dünyadaki futbol tutkunlarına düşük maliyetli yeşil enerji mesajımızı iletmemize yardımcı olacak ve FIFA Dünya Kupası süresince güneş enerjisi profilini önemli ölçüde yükseltecektir” dedi.

Grupo Neoenergia'ın Başkanı Solange Ribeiro ise “Sürdürülebilirlik Neoenergia Group’un misyonunun bir parçasıdır ve Brezilya'daki beş güneş enerjisi santralindeki yatırımlarımız, sürdürülebilir gelişmeye olan bağlılığımızı yansıtmaktadır. Brezilya'ya dünyadaki temiz enerji kaynaklarından biri olmasına yardımcı olduğumuz için gurur duymaktayız" diyerek görüşlerini paylaştı.

Yingli Solar Hakkında

Merkezi Çin’in Boading şehrinde olan Yingli Solar,1998 yılında kuruldu. Yingli Solar, güneş enerjisi endüstrisinde lider bir firmadır. 16.000 çalışanı ve dünya genelinde 20 ülke ofisi vardır. Yingli Solar hisseleri 2007 yılından beri New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. 2012 yılının sonuna kadar, toplam enerji üretiminin 2.45 GW'ı bulmasını hedeflemektedir. Enerji üretim kapasitesini 750 MW artıracak olan genişleme projeleri 2012 yılında faaliyete geçmiştir. Şirket bünyesinde bulunan FineSilicon isimli polysilikon tesisi, yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahiptir.     

Güvenli Liman Beyanı

Bu basın bülteni ileriye yönelik beyanları içermektedir. Bu beyanlar, 1934 Menkul Kıymetler Borsa Kanununun Bölüm 21E yorumu kapsamında 1995 ABD Özel Güvenlik Davası Yeniden Düzenleme Yasası dahilinde tanımlandığı ve düzeltildiği üzere “ileriye yönelik” beyanları oluşturmaktadır. Bu ileriye yönelik beyanlar, “niyet,” “umutlar,” “beklentiler,” “gelecek,” “amaçlar,” “planlar,” “inançlar,” “tahminler,” “hedef” ve benzer beyanlar gibi terminoloji ile tanımlanabilir. Bu beyanlar, yönetimin mevcut umutlarına ve geçerli piyasa ve çalışma koşullarına dayanmaktadır.

Tümü öngörülmesi zor ve Yingli Green Energy’nin performansının veya başarılarının, ileriye yönelik beyanlardakine göre maddi olarak farklı olmasına neden olabilecek, şirketin kontrolü dışında olan, bilinen ve bilinmeyen riskleri, belirsizlikleri ve diğer faktörleri içeren olaylarla ilişkilidir. Bunlar ve diğer riskler, belirsizlikler veya faktörlerle ilgili daha fazla bilgi ABD Sermaye Piyasası Kurumu Yingli Green Energy dosyalarında bulunabilir. Yingli Green Energy, geçerli yasalar kapsamında gerekli olmadıkça yeni bilgiler, gelecekteki olayların sonucu olarak veya başka türlü herhangi bir geleceğe yönelik güncelleme yapma yükümlülüğü taşımamaktadır.

www.yinglisolar.com