Çevreye duyarlı olmayan otele 5 yıldız ve enerji teşviği yok

Yazdır

TÜSİAD'ın hazırladığı 'Sürdürülebilir Turizm Raporu'nun sunulduğu İstanbul Martı Otel'de düzenlenen seminerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bir konuşma yaptı. Günay konuşmasında otelcileri yakından ilgilendirecek bir açıklama yaptı: "Yeşil yıldızı olmayan 5 yıldız alamasın!"

AVRUPA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUŞURKEN BİZ DARBEDEN KAÇIYORDUK

Hepimiz benzer hedefler doğrultusunda çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik bir turizm politikası. Türkiye olarak geldiğimiz düzeyde bizim için atılması gereken adım bu yönde olmalı. Kendimizi sürdürülebilir turizmin gerekliliklerine uyarlamamız lazım. Dünya bu işleri 1970'lerde konuşmaya başlamış. Türkiye ise o yıllarda darbelerden kaçınmaya çalışıyordu. Biz hala yeşil politikaları yeterince ciddiye alacak seviyeye gelemedik. Toplumsal sorumluluk, tarih, çevre bilinçlerini artırmalıyız. Turizm yeni bir politika içinde yönlendirilmeli. Türkiye'nin gündemine bu artık gelmeli. TÜSİAD'ın 40'ıncı yılında sürdürülebilir turizmi gündeme getirmesi çok önemli. Ümit Hanım'a ve TÜSİAD'a teşekkür ediyorum."

ÇEVRE DUYARLIĞIMIZ OLSAYDI ANTALYA VE İSTANBUL DAHA İYİ DESTİNASYONLAR OLURLARDI

Artık konsept değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye turizme başladığı zaman ne tarih ne de çevre duyarlığı vardı. Şimdi bunun bedelini ödüyoruz. Eğer o zamanlar bu duyarlık olsaydı İstanbul ve Antalya daha güzel kentler olurlardı. Örneğin Belek'te sadece 5 yıldızlı bir hat olmazdı. Arka taraftaki kasabalarda da 3 yıldızlı bir turizm olurdu. Antalya'da da İspanya sokakları gibi yaşam olurdu. Turizmin en büyük sıkıntılarından biri de sürdürüebilirlik anlamında çarpık kentleşmedir."

Biz şimdi planlama çalışmaları yapıyoruz. Dünyadaki duyarlılıkların hepsini sahiplenmemiz gerekiyor. Türkiye'de geçmişte altyapı katkı payları zamanında altyapıya yatırılmamış. Bunların hepsini düzeltiyoruz. Türkiye turizm altyapısına ciddi yatırımlar yapmalı. Yeşillenen oteller ve beyaz yıldız çalışmalarını yeşil yıldız altında bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca turizm sektörüne enerji destiği geliyor. Ancak suyu getirenle testiyi kırana aynı teşvik yok. Bu teşvik sadece yeşil yıldızlı tesislere verilecek. Yeşil yıldız sertifikası kapsamında şu anda 27 otelimiz var, 30 tesis de sırada. Bundan böyle çevreye duyarlı olmayan otel, 5 yıldız almasın. Çevresel duyarlığı olmayan ve bunun gereklerini yapmayan otel 5 yıldız almamalı.