Halis Toprak'ın mallarını TMSF 2012 de satacak!

Yazdır

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile bir araya gelen Şakir Ercan Gül ve TMSF Başkan Yardımcısı Rıdvan Çabukel TMSF’nin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Şakir Ercan Gül, Toprak Holding'in sahibi Halis Toprak ile prensipte anlaşmaya vardıklarını, bu kapsamda Toprak'ın kendi mallarını Ocak 2012 sonuna kadar satması gerektiğini, satamaması halinde TMSF'nin bu malları Şubat 2012'de satışa çıkartacağını açıkladı

 

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile bir araya gelen Şakir Ercan Gül ve TMSF Başkan Yardımcısı Rıdvan Çabukel TMSF'nin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

TMSF 31 Ekim itibariyle gerçekleştirdiği tahsilatların 20 milyar doları aştığını ve 2012-2018 döneminde 2.11 milyar dolarlık tahsilat hedeflediğini açıklarken, off shore hesapları nedeniyle anapara ve faiz dahil kuruma açılan davaların büyüklüğünün 154 milyon dolar olduğunu duyurdu.

 

2 milyar dolar tahsilat hedefi

Bir sunum yapan Rıdvan Çabukel, “Şu ana kadar 20 milyar doların üzerinde tahsilat gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde 2 milyar doların üzerinde tahsilatla, 22.15 milyar dolarla bu tahsilatı kapatmayı planlıyoruz” dedi.

 

Şakir Ercan Gül planlanan 2.11 milyar dolarlık tahsilatın Çağlar Grubu gayrimenkulleri, Zeytinoğlu Grubu'ndan Kümaş'ın satışı, Toprak Grubu'ndan 100 milyon dolar, Balkaner Grubu gayrimenkullerinin değerlendirilmesi ve Erol Aksoy'un Show TV'nin hisseleri yoluyla tahsil edilebileceğini açıkladı. TMSF Kümaş Manyezit'i de 20 Aralık'ta satışa sunacak.

 

Toprak Bank'ın eski sahibi Halis Toprak ile yeni süreç başlatacaklarına işaret eden Gül, şunları söyledi:

Toprak Grubu ile her satış girişimi davalarla engellendi. Davalar bizi haklı bulmaya başlayınca, kendisi geldi bizimle anlaşmak istedi. Biz de ona ödeme konusunda kendisine opsiyon verdik. Bu süre Ocak 2012'de doluyor. O nedenle Halis Toprak'ın herhangi bir mal satışını Ocak 2012 sonuna kadar biz yapmıyoruz. Kendisi bu tarihin sonuna kadar satış yapamazsa, o zaman Şubat 2012 itibariyle Toprak'ın mal varlıklarını satmaya başlayacağız.

 

İşadamı Cavit Çağlar'ın grubunun toplam borcunun 440 milyon dolar olduğunu, ancak 120 milyon dolarlık kısmın tahsil edildiğini belirten Gül, “Kendisi TOKİ'ye arsalarının değerlendirilmesi karşılığında bir teklif sundu. Biz de TOKİ ile anlaşma yapıyoruz. TOKİ'den gelen para çerçevesinde borcunu yapılandırmış olacağız” dedi.

 

Off - shore ödemesi TMSF'yi sorgulatır

Şakir Ercan Gül, beş ‘off-shore'un Türkiye'de mevduat topladığını, bunlardan TMSF'nin, Sümerbank'ın iştiraki olan Efektifbank Off-shore, Egebank Off-shore ve Yurt Off-shore ile sorunu olduğunu söyledi. Bu offshore'ların TMSF'ye açtığı davalardan 56 milyon dolar, faizleriyle birlikte toplam 150 milyon dolarlık ödeme riski bulunduğuna dikkat çeken Gül, şunları söyledi:

 

Off - shore devletin hiçbir zaman güvencesinde olmadı. Bu mekanizma kullanılarak ‘nasıl olsa devlet büyüktür öder' demek, doğru değil. Bu paraları devletin ödemiş olması TMSF'yi sorgulatılır hale gelir. Hepimizin cebinden çıkmaması lazım diye düşünüyorum. Bu konuda Yerel Mahkeme çok önemli bir karar verdi ve “direnme” kararı çıktı. Şimdi dava Yargıtay'da Hukuk Genel Kurulu'nda değerlendirilecek. Dolayısıyla bağlayıcı bir karar olacak. Bununla ilgili hukuki mücadelemiz devam edecek.