Binalarla birlikte yeşil doğa'da yükselecek

Yazdır

Dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı,su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Yeşil binaların çevre dostu ve sürdürülebilir konsepti bu verilere dayanarak ortaya çıkıyor ve diğer binalardan farklılaşıyor…

Türkiye’de ilk olarak tesis yönetimi ve taşınmaz yönetimi hizmetlerini bünyesinde birleştiren Yapı Kredi Koray GYO ve Koray İnşaat İştirakı olan YKS; taşınmazların potansiyelini arttıran her türlü faaliyeti, binaların sistem ve ekipman tasarımlarını, planlama ve işletim ile ilgili tüm çalışmaları koordine ediyor. YKS binaların zaman içinde değişen ve gelişen tüm yönetim sorumluluklarını üstlenerek “rekabetçi bir pazarda tercih edilmelerini” sağlıyor…

Yeşil Binalar; içinde yaşayan insanların verimliliğini arttırarak sağlığını koruyor…
YKS Genel Müdürü Bahadır Adıyaman: “Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu binaların yapılmasını gündeme getirdi. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ortaya çıkardı. Leed sertifikası almış olan yeşil yapılar çok daha sağlıklı ve tercih edilen yapılar. Bu sertifikaya sahip okullarda öğrenci verimliliğinin arttığı, hastanelerde ise daha erken taburcu sürelerine ulaşıldığı bilimsel olarak da açıklandı.

Leed Sertifikası binaya yüksek katma değer sağlar. Sertifika ABD tarafından belirli kriterleri sağlayabilen binalara verilebiliyor. Puanlama kriterlerinde su ve enerji verimliliği, iç mekan çevre kalitesi, binaların lokasyonlarının ve bina mimari yapısının alternatif ulaşım sistemlerini destekliyor olması da puan kazandıran konular arasında. Bu sertifikayı alınca binanın değeri artıyor. Çünkü Leed almanın ayrı sorumlulukları var. Bu da binanın sürdürülebilirliğini ifade ediyor.

Yapı Kredi Koray GYO ve Koray İnşaat İştirakı YKS olarak Türkiye’deki pek çok önemli projeye tesis işletme danışmanlığı vermekteyiz. Bu hizmet kapsamında binaların sürdürülebilirliği ve enerji verimliliği çok büyük önem kazanmaktadır. Bizler çalıştığımız şirketlere aynı zamanda danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Şu anda yönettiğimiz binalarda Leed sertifikasının alınmasıyla alakalı olarak belli firmalarla partnerlik yapıyoruz. Türkiye’de Leed Sertifikası almış binalar mevcut. Bizim için önemli olan Türkiye’de yapılan çalışmalara globallik kazandırarak yapılamayanı uluslar arası platformda yer alacak şekilde başarmak” açıklamasında bulundu.