İrfan Aydoğan: Konut Kredilerindeki yüzde 5 puan artışı yerinde bir karar

Yazdır

Uzun zamandır büyük markalı konut projelerinin kampanyalarıyla ilerleyen inşaat sektörü açısından Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yüzde 5 puan artışı yerinde bir karar oldu.

Çünkü bu karar sayesinde sektörde oluşan haksız rekabetin de önünü geçileceğini düşünüyoruz. Daha çok finansman modeliyle ayakta duran sat-yapçı firmalar, yeni kampanya modelleri geliştirerek yeni konut üretebilmek ve ürettikleri bu konutları satmak durumundalar.

Bu noktada da bankaların uygulamış oldukları yüksek konut kredisi faiz oranları ve yine kredi kullanılırken ödenmek zorunda kalınan yüksek peşinat oranı konut alıcısını, istediği projeden ziyade ödeme gücüne uygun projeyi satın almaya sevk ediyordu. Bu da sektörün aslında köklü oyuncularını, yap-satçıları zor durumda bırakıyordu. Konut alıcısının ödeme gücü doğrultusunda ya da anlaşmalı bankalar üzerinden bir ödeme planı hazırlayan yap-satçı firmalar açısından bu durum bir avantaj oluşturdu.

Alınan bu kararla birlikte konut alıcısı yüzde 25 peşinat yerine yüzde 20 peşinat ödeyebilecek. İlk bakışta yüzde 5 küçük bir oran gibi dursa da, bugün konut fiyatlarının 250 bin TL’den başladığını düşünürsek, konutun tutarı kadar kredi kullanmak isteyen konut alıcısının cebinde minimum 12.500 TL kalacak. Kısacası kolay bir hesaplamayla ödenecek peşinatın, eskiye oranla ne kadar az olduğu da gözler önüne çıkmaktadır. Bu yüzden uzun zamandır konut satın almak isteyen vatandaşlar için şu an tam bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

Gerek peşinat kararı gerek konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi, sektöre son çeyrekte büyük bir ivme kazandıracaktır. Ayrıca finansmanda şartların eşitlenmesiyle birlikte konut alıcısı, inşaat firmalarının kampanyalarına bağlı kalmadan istediği projeden gönül rahatlığıyla konut da satın alabilecek. Tercihini şehrin merkezindeki konut projelerinden yana da kullanabilecek ve daha rahat şekilde banka kredisinden yararlanabilecek.