İzmir'de Kentsel Dönüşüm Sırası Gürçeşme'de!

Heyelan bölgesindeki Kadifekale'de bin 861 binanın yıkımını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gürçeşme'de de yıkımlara başladı
İzmirde Kentsel Dönüşüm Sırası Gürçeşmede!
Bu haberi paylaşın :
Tarih : 03 Şubat 2012 Cuma 15:30

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'nin ardından Gürçeşme heyelan bölgesinde de yıkımlara başladı. 20 milyon liralık proje sonunda 120 binanın yıkılacağı alanda, tıpkı Kadifekale'de olduğu gibi yeşillendirme çalışmaları yapılacak.

Heyelan bölgesinde bulunan Kadifekale'de 2007 yılından bu yana bin 861 binayı kamulaştırarak yıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gürçeşme heyelan bölgesinde de yıkımlara başladı. Bölgede yer alan 120 yapıdan 86'sının kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve bunlardan 45 tanesinin yıkımı gerçekleştirildi.

YEŞİLLENDİRİLECEK
Birinci derecede Deprem kuşağında olan İzmir'de 1.5 hektarlık Gürçeşme heyelan bölgesindeki binaların yıkımlarının en kısa sürede tamamlanarak alanın yeşillendirilmesi hedefleniyor. Projenin toplam maliyetinin ise 20 milyon TL'yi aşması öngörülüyor.

1978 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla "afete maruz bölge" ilan edilen Kadifekale'deki 42 hektar alan üzerindeki İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, heyelan bölgesinde bulunan bin 968 Yapı için 2007'de başlayan yıkımlar kapsamında şu ana kadar bin 861 binayı yıktı. Yıkımların ardından Kale'nin ağaçlandırılması çalışmaları devam ediyor.

KENTE YAYILACAK
Kentsel Dönüşüm uygulamalarını Kadifekale ve Gürçeşme'nin ardından Kent geneline yaymayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1/25.000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı revizyonuyla 470 hektarlık "sağlıklaştırma/ yenileme program alanları" belirledi. Bu kapsamda Kadifekale'nin uzantısında bulunan "Yeşildere Heyelan Bölgesi"nde yaklaşık 2 hektarlık alan üzerinde Kentsel Dönüşüm uygulanarak yeşillendirme çalışması yapılacak. Bölgede, kamulaştırmaya yönelik "Arazi tespit" çalışmaları tamamlandı. "Hak sahipliliğinin belirlenmesi" çalışmaları ise halen devam ediyor. Ayrıca Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen 60 hektarlık alanda uygulanacak olan "Bayraklı Projesi"nin çalışmaları devam ediyor.

Onay bekleyen projeler
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alan tespit sınırları belirlenen ve Bakanlar Kurulu'nda onay bekleyen diğer kentsel Dönüşüm Projeleri ise şöyle:

* Hükümetin Roman açılımı kapsamında belirlediği Menemen Ahıhıdır mahallesi ile Bayındır ve Torbalı'daki toplam 26.7 hektarlık bölge.
* 18 hektarlık Örnekköy projesi
* 7 hektarlık Ege mahallesi projesi
* 48 hektarlık Ballıkuyu projesi
* 122 hektarlık Aktepe ve Ermez mahalleleri projesi
* 32 hektarlık Uzundere projesi
* 47.6 hektarlık Cennetçeşme projesi 

İlgili Haberler

Haftanın Projesi
DKY İnşaattan Lokum Evler ve DKY Kartal projelerinde çifte kampanyaDKY İnşaat'tan Lokum Evler ve DKY Kartal projelerinde çifte kampanya

DKY inşaat, Lokum Evler ve DKY Kartal projelerine özel Ramazan Kampanyası düzenliyor. Şirket her iki proje için Ramazan ayı boyunca varolan indirimlere ek olarak yüzde 3 indirim fırsatı sunuyor.


Foto galeri

  • SİYAH KALEM KÖY ZEKARİYAKÖY
  • DUMANKAYA MOZAİK
  • ESENLER EMLAK KONUTLARI
  • METROPARK TOWERS