Kentsel dönüşüm Armutlu’ya nasıl etki edecek?

Yazdır

Kentsel dönüşüm için gerekli olan riskli alan kararı Armutlu için ikinci kez ilan edildi. Bu kararla birlikte İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve Baltalimanı arasında köprü görevi gören Armutlu için kentsel dönüşümün yakın olduğu söyleyebiliriz.

2012 yılında “riskli alan” kararı alınmış olan Armutlu, birtakım eksiklikler nedeniyle Danıştay tarafından bu statüden çıkarılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bahsi geçen eksikliklerin giderilmesi için gerekli çalışmaları tamamladı ve “riskli alan” kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kentsel dönüşüm sürecinde Armutlu’da yaşayanları bekleyen gelişmeler neler?

1 milyon 700 bin metrekarelik alana sahip olan Armutlu da 5 bin gecekondu olduğu biliniyor. Armutlu arazisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hazine büyük paya sahip.

Tapusuz olarak gecekondularda yaşayan vatandaşlar uzlaşma yoluna gittikleri takdirde, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu çerçevesinde 36 aya kadar kira yardımı alabilecek ve 20 yıla kadar vade imkanıyla kredi kullanabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi arazileri için ise ayrı bir anlaşma yapılacak. 

Kentsel dönüşümün Armutlu’ya etkisi nasıl olacak?

Sarıyer ilçesine bağlı olan Armutlu yine aynı ilçeye bağlı olan Baltalimanı Mahallesi ve Beşiktaş ilçesine bağlı olan Etiler ve Akatlar mahallelerine komşu durumda yer alıyor. Bu mahallelerdeki konut fiyatları, konut piyasa bilgileri ve demografik bilgileri incelediğimizde kentsel dönüşümün Armutlu’ya kazandıracakları hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Toplam nüfusun 5344 ve sosyo-ekonomik derecesi A olan Baltalimanı’nda ortalama 100 metrekarelik konut için satış fiyatı 2 milyon liranın üzerinde, kira fiyatları ortalama 5 bin lira seviyesinde ve amortisman süresi 32 yıl olarak göze çarpıyor.

Toplam nüfusun 12273 ve sosyo-ekonomik derecesi A+ olan Etiler’de ortalama 100 metrekarelik konut için satış fiyatı 1,5 milyon lira seviyesinde seyrediyor, kira fiyatları ortalama 4 bin liranın üzerinde ve amortisman süresi 29 yıl olarak göze çarpıyor.

Toplam nüfusun 15721 ve sosyo-ekonomik derecesi A olan Akatlar’da ortalama 100 metrekarelik konut için satış fiyatı 1,5 milyon liranın üzerinde, kira fiyatları ortalama 5 bin liranın üzerinde ve amortisman süresi 25 yıl olarak göze çarpıyor.

Konut piyasa verilerini incelediğimizde bu üç bölgedeki satış ve kira fiyatları İstanbul ortalamasının üzerinde yer alıyor. Tüm bu veriler ışığında Armutlu’da gerçekleşecek olası bir kentsel dönüşümün, bu bölgeyi İstanbul’un gözde yerleri arasına sokacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : www.zingat.com