Kentsel Dönüşümdeki Binanın Risk Raporu Müracaatı Nereye Yapılır?

Yazdır

Kamuoyunda “kentsel dönüşüm” diye bilinen afet yasasına göre, binalara risk raporunu sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği lisanslı kuruluşlar yapabiliyor.

Kamuoyunda “kentsel dönüşüm” diye bilinen afet yasasına göre, binalara risk raporunu sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki verdiği lisanslı kuruluşlar yapabiliyor. Bu kuruluşlar, yapılan müracaat sonrası binayı analiz etmeye gidiyor ve uyguladıkları özel tetkikler ile risk raporu hazırlıyor.

Risk Raporu Müracaatı Nasıl Yapılıyor?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sitesine giriyorsunuz. http://www.csb.gov.tr/gm/altyapi/index.php?Sayfa=iller bu linkteki Türkiye haritasından hangi ilde iseniz seçiminizi yaptıktan sonra ekrana lisanslı kuruluşlar geliyor. Artık siz hangisini seçerseniz müracaatı o kuruluşa yapıyorsunuz. Bunların içinde üniversite ve kamu kurumları da var ama daha çok özel kuruluşlar koşturuyor. Bu yetkili kuruluşların yetki belgesi tüm Türkiye için geçerli. Yani isterlerse İstanbul’dan kalkıp Edirne’ de bina analizi yapmaya gidebilirler. Tabii uygulama zor olduğundan herkes kendi bölgesinde rapor vermeyi tercih ediyor. 

Risk raporu için sizden istenen ise sadece binanın tapusu. Binadan bir kişi bu lisanslı kuruluşa müracaatını dilekçe ile yapıyor. Şu anda bir hafta sonrasına gün veriliyor. Binaya yapılacak tüm tetkikler bir günde yapılıyor, alınan örnek ve tetkik sonuçları laboratuvara gönderiliyor. Laboratuvar sonuçları yedi ile on gün içinde sonuçlandıktan sonra buna göre hazırlanan risk raporu yazılıyor. Risk raporunun sonucu üç şekilde oluyor:

Risk raporunun sonucu üç şekilde oluyor:

1- Binanız sağlam
2- Binanızın yenilenmesi gerekir
3- Binanıza takviye güçlendirme gerekir.


Elinde daha önce alınmış deprem raporu olanların bakanlığa müracaat ettiklerini duyuyorum. Tabii sonuç olumsuz. Sonra da bize mail olarak soruyorlar “neden?” diye. Çünkü daha önce alınmış eski deprem raporları bu yasa çerçevesinde geçersiz. Ancak bu raporu yine de müracaat ettiğiniz lisanslı kuruluşa vermenizde fayda var. Rapora göre farklı işlemler de yapabiliyorlar. Elinde eski deprem raporu olanlar genelde binalarını yenilemek için almışlardı. Ancak kat mülkiyeti kanununa göre binayı yıkıp yapmak için, binada tam çoğunluk aranıyordu. 

Birçok bina bu çoğunluğu sağlayamadığı için yıllardır bekliyor yıkılmak için. Herkesin farklı bir hesabı var tabii. Şimdi ise durum farklı. Yeni yasa ile binanız riskli ve yıkılması gerekiyorsa bırakın çoğunluğu, bir kişinin müracaatı ile bile bu mümkün oluyor. Risk raporunun maliyeti ise kişi başı yaklaşık 200-300 lira. Bu rakamı binada oturan her kat maliki veriyor. Eğer bu maliyeti karşılayacak maddi durumunuz yok ise ya da binanın yıkımı ve yapılmasını kendiniz yapacak iseniz bunun maliyetini de iki yıl ödemesiz 120 ay vade ile borçlanabiliyorsunuz.

Oturduğunuz yer rantabl bir yer değilse tek binanın dönüşümü için imar artışı verilmediğinden borçlanmanız gerekiyor. Daha doğrusu mevcut yerin imarı ne ise yıkıldıktan sonrada aynı imar uygulaması yapılıyor.
Ancak yanınızdaki binalarla birlikte hareket ederek büyük bir metrekare oluşturursanız oraya uygun yapılacak iyi bir proje ile imar artışı da mümkün olduğundan yanınıza bir yatırımcı müteahhit alabilirsiniz. Buradaki mantık mahalleye bölgeye değer katmak, otoparklı, yeşil alanı olan düzenli konut projesi yapmak olduğundan bu tarz projeler onaylanıyor. 

Kentsel dönüşüm sürecinde bu yasadan maksimum fayda sağlamak isteyenlere benim önerim komşularınızla anlaşın. Sadece kendi binanız da değil mahallenizde ne kadar yan yana komşu binalar anlaşırsa o kadar büyük şansınız olur. Bu şekilde müte müteahhit firmaları da yanınıza alırsınız. Müteahhitlerin geneli kentsel dönüşüm alanlarında zorlandıklarını söylüyor. Büyük adalarda 100 ve daha fazla insanın olduğu kentsel dönüşüm alanlarında anlaşma sağlamanın zor olduğunu, arada birilerinin süreci zora soktuğunu bu nedenle büyük alanlara soğuk baktıklarını söylüyorlar. Birçok müteahhit yirmi-otuz kişinin olduğu kentsel dönüşüm yerlerini tercih ediyor bu nedenle. Zora sokulan süreç müteahhit

ten çok oradaki vatandaşı olumsuz etkiliyor kanımca. Binanız ekonomik ömrünü tamamlamışsa, depreme dayanıklı değilse öyle ya da böyle kentsel dönüşüm süreci içinde yıkılması gerektiğinden orta yolda anlaşma sağlamak bizlerinde faydasına olur düşüncesindeyim. Bana gelen maillerden son bir aydır kapı kapı gezen dolandırıcılar oluşmaya başladığını biliyorum. Gündüz vakti kapıya gelen “kişiler devlet tarafından gönderildik, binanızı inceleyeceğiz ve size bir rapor vereceğiz” diyerek para alıyor. Yazdıkları
bir iki sayfalık sahte risk raporları ile parayı alıp ortadan kayboluyorlar. Bu risk raporu ile bakanlığa giden mal sahipleri ise dolandırıldıklarını anlıyor.

Tabii bir de doğru lisanslı kuruluşu bulup tekrar bir maliyet yapmamız gerekiyor. Masrafımız böylece
ikiye katlıyor. Bilmemiz gereken yetkili kuruluşların kapımıza gelmeyeceği. Müracaatı siz yaparsanız analize geliyorlar. Bu arada ola ki gelen olursa yetki belgesi isteyin ama güvenmeyin. Sahtesini de yapmış olabilirler. Ayrıca lisanslı kuruluşların hazırladıkları risk raporları 300-400 sayfa aralığında. Yani öyle bir iki sayfa değil.

Hatice Kolçak

 

Konut Haberleri