Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi

Yazdır

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, ‘Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Adana tarihinde ilk ve bölgenin şehircilik tarihine geçecek önemli bir proje olduğunu söyledi.

Genelde Türkiye, özelde Adana’nın deprem kuşağında bulunduğuna vurgu yapan Başkan Prof. Dr. Öztürk, Türkiye’de son 110 yılda toplam bin 200 deprem meydana geldiğini açıkladı. 4-5 büyüklüğündeki depremlerin her hafta, 5-6 büyüklüğündeki depremlerin ayda bir ve 7-8 büyüklüğündeki depremlerin her yıl meydana geldiğinin bilimsel bir gerçek olduğuna işaret eden Öztürk, "Bu demektir ki Türkiye bir deprem bölgesidir ve insanların yaşam alanlarını planlarken bu önemli gerçeği asla göz ardı etmememiz gerekmektedir" dedi.

 

Seyhan’da 106 bin 498 bina bulunduğunu ve bu yapıların yüzde 64’ünün mevzuata aykırı olduğunu dikkat çeken Öztürk, "Geri kalan yüzde 36’nın yarısı 15 yıl önce yani deprem yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden önce yapılmıştır. Kısaca halen Seyhan’da güvenli bir şekilde oturabileceğimiz bina sayısı ve oranı yüzde 15-20 civarındadır. Tek kelimeyle durum vahimdir" diye konuştu.

 

Binaların depreme dayanıklılık konusunda Adana’nın diğer merkez ilçelerinde veya Türkiye’nin genel durumunun Seyhan’dan farklı olmadığının altını çizen Öztürk, şöyle devam etti:

 

Bu kadar durum vahimdir. Türkiye’nin diğer şehirlerinde örneğin İstanbul’da Seyhan’dan farklı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı şehirdeki yapıların depreme dayanıklılık durumunun bizzat bu vahim tablo eşliğinde açıklamıştır. Bütün bu tespitleri yaptıktan sonra şu gerçeği artık ortaya çıktığını görüyoruz. Türkiye’nin ve Adana’nın en önemli gündem maddesi kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümü kısa, orta ve uzun vadede en fazla 25 yıl içinde çözümlenmelidir."

 

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Adana’da şehircilik tarihinin en önemli hamlesi kabul edilen Kıyıkent Evleri Projesi’nin Başbakanlık TOKİ nezdindeki ihalesinin 7 Mayıs 2012’de gerçekleştirileceğini açıkladı. Öztürk, "Kentsel dönüşüm projemizin yapım ihalesini Adanalı bir firmanın almasını tercih ederiz. İnşaatlar için gerekli temel malzemeler ve çalışacak işçi noktasında bu işin katma değerinin de bu şekilde Adana’da kalması adına ihaleyi Adana merkezli bir firmanın almasını tercih ederiz. Kısaca şehrin tümünü ilgilendiren böylesi önemli bir çalışmayı Adanalı bir firma eliyle yapmak projemizi taçlandıracaktır" dedi.

 

Öztürk, Barış ve İsmetpaşa mahallelerinde Başbakanlık TOKİ işbirliğinde çalışmalarını başlattıkları ‘kentsel dönüşümle’ Adana’da tarihinde yapılmamış bir çalışmaya imza atmaya hazırlandıklarını kaydetti.

 

Adana’nın en önemli problemini ‘çarpık ve düzensiz yapılaşma’ olarak gösteren ve bu meselenin çözümlenmesiyle şehrin sınıf atlayacağını belirten Öztürk, "Çarpık ve düzensiz yapılaşma birbirini tetikleyen onlarca olumsuzluğun tek gerekçesi haline geliyor. Eğitim ve asayiş meselesi başta olmak üzere bölgede yaşayan insanlarımızın sosyal aktivitelere katılmaları ve kültürel gelişimin önündeki engel olan bu düzensiz yapılaşmanın önüne sadece ve sadece kentsel dönüşüm çalışmalarıyla geçebiliriz" diye konuştu. Seyhan Kıyıkent Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi, Barış ve İsmet Paşa mahallelerinde 32 hektar alanı kapsıyor. Kıyıboyu Caddesi’ne cepheli alanda toplam 2 bin 610 konut inşa edilmesi planlandı. Yeni yerleşim alanında alışveriş merkezi, kafe, restorant, çarşı, cami, market ve sosyal tesisler bulunacak.

 

Alanda 5 tip konut bloğu inşa edilecek. Bunlar; 2+1, 3+1 ve 4+1 türünde olacak. Konutlar brüt 119,22 metrekare ile 188,51 metrekare arasında değişecek.

 

Proje şekillenirken yeni konutların ağırlıklı olarak dört bir yanının yeşil alan olmasına dikkat edildi. ‘Yeşilin kalbinde, huzurun ortasında’ sloganıyla projelendirilen yeni konutlar klasik sosyal konut anlayışından tamamen farklı bir konseptte tasarlandı. Kaynak: haberfx.net