Konut kredi maliyeti düşüş eğiliminde

Yazdır

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu'na göre, 2012'nin başında durma noktasına gelen konut kredisi hacmindeki büyüme, mart ayıyla birlikte tekrar artış trendine girdi. 'konutkredisi.com.tr' tarafından konut kredisi talep ve kullandırım verileri analiz edilerek hazırlanan raporun Temmuz 2012 sayısı yayımlandı.

Rapora göre, para politikasındaki olağanüstü sıkılaşmanın hafiflemesi konut kredisi maliyetlerini az da olsa indirdi ve bankalar arası rekabeti artırdı. Son bir yıldır Merkez Bankası (MB) tarafından uygulanan sıkı para politikasının etkileri 2012 Mart ayına kadar ciddi ölçüde hissedildi. Mart-Mayıs 2012 döneminde ise ekonomik belirsizliklerin azalması sebebiyle kredi maliyetlerinde kısmi bir iyileşmeye yol açtı. Bankalar arası rekabet sebebiyle konut kredilerinde maliyetler yeniden yüzde 1'in altına indi.

Konut kredisi hacmi, son 3 aydır büyüme trendine döndü. Ancak yıllık büyüme MB'nin 2011'de belirlediği yüzde 25 seviyesinin hâlâ yarısı kadar. Maliyetlerdeki düşüşle birlikte artan alım gücü, ortalama vade ve talep edilen konut fiyatını artırdı. Maliyetlerin azalmasıyla birlikte tüketiciler uzun vadeli kredileri daha çok tercih etti. Konut kredisine konu taleplerde ortalama konut fiyatı son bir senede yüzde 11 artarak, 130 bin lira seviyelerine ulaştı. Bu artış genel konut fiyatlarındaki senelik artışla paralel gerçekleşti.

Konut kredisi talebinin yaklaşık 4'te 3'ünü 40 yaş ve altındaki bireyler oluştururken, son çeyrek 40 yaş üzerindeki bireylerden alınan talep arttı. 40 yaş üzeri tüketicilerin toplam konut kredisi talebindeki payı artarak, yüzde 26'ya ulaştı. 30 yaş altı tüketicilerin ise daha yüksek yaş gruplarına göre ortalama yüzde 15 daha düşük tutarda kredi talep ettiği görüldü. 2012 ilk çeyrekte Ege ve Akdeniz bölgeleri konut kredilerinden aldıkları payları yükselterek, yüzde 12 ve yüzde 10,9'a ulaştırdı. Marmara Bölgesi ise son 3 çeyrekte yüzde 46,6 seviyesinde pay aldı. Kaynak. Zaman