Konut satışları ile kullandırılan konut kredisi sayısı düştü

Yazdır

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) raporuna göre, yılın ilk çeyreğinde konut satışları ile kullandırılan konut kredisi sayısı düştü.

GYODER tarafından hazırlanan “Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 1. Çeyrek, 2012” raporuna göre, konut kredileri stokundaki büyüme, yeni yılla birlikte yavaşladı. 2011 genelinde yüzde 22.7 büyüme gösteren konut kredileri, bu yılın ilk 4 ayında sadece yüzde 2 büyüdü. Bu dönemde toplam kredi hacmindeki büyüme yüzde 4 ile geçen yılın oldukça altında gerçekleşti.

Bu yılın ilk çeyrek döneminde kullandırılan yeni konut kredi sayısı ise 66 bin 589 ile son sekiz çeyrek dönemin en düşük seviyesine indi. Geçen yılın aynı döneminde 9.8 milyar lira tutarında yeni konut kredisi kullandırılırken, bu yılın ilk çeyrek döneminde 4.8 milyar lira kredi alındı. Konut kredisi faiz oranlarında, sınırlı gerileme yaşandı. İlk çeyrek sonunda yüzde 1.25’e düşen ortalama aylık kredi faiz oranları, ikinci çeyrek sonunda ise yüzde 1.21’e geriledi. Konut satışları ise 96 bin 92 ile son üç çeyrek dönemdeki satışların altında gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.5 artış yaşandı. Kaynak: Hürriyet