Konut sektörü yeni yılda rekor kıracağına inanıyoruz.

Yazdır

Konut sektörü olarak pek çok olumsuzluğun yaşandığı 2016 yılını bile rekorla tamamlamayı başardı. Daha önce de belirttiğimiz gibi konut sektörü yüksek direncini kanıtladığı bir dönem yaşıyor.

2016 yılında konut satışları bir milyon 289 bin adetten bir milyon 341 bin adede çıkarak rekor kırdı. Yılın son aylarında konut kredi faizlerinin gerilemesinin de etkisiyle yükselişe geçen sektörün yeni yıla da hızlı girdiğini görüyoruz. Bir anlamda perşembenin gelişi çarşambadan bellidir atasözünde olduğu gibi biz bu yılın yeni rekorlar dönemi olacağına inanıyoruz.
 
Her ne kadar bugün Merkez Bankası kredi faizlerinde baskı yaratabilecek, kredi faiz artışı kararı vermiş olsa da piyasanın ve bankaların ekonomiyi canlı tutmak adına faizleri yüksek tutmayacağına inanıyoruz.
 
Sektörde yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesi, Emlak Konut'un vadeleri 20 yıla çıkarmaya hazırlanması gibi gelişmeler piyasada motivasyonu yükseltti. Konut almak isteyenler yine bir fırsat dönemi başlıyor. Şu anda proje geliştiricisi pek çok şirketin yeni lansmanlar için hazırlıklarını hızlandırdığına tanık oluyoruz. Önümüzdeki günler hareketli olacak.  Mali gücü olan, müşterisine bankanın haricinde kendi imkanları ile rahatlatıcı finansman koşulları sağlayan firmaların avantajlı olacağına inanıyoruz.
 
Ayrıca sektörün bir süredir talep ettiği, gerekçesiz cayma hakkıakkula ilgili olarak bugün yeni bir düzenlemenin de gerçekleştirildiğini görüyoruz. Daha önceden müşteri teslim tarihine kadar gerekçesiz olarak aldığı daireden vazgeçebiliyordu. Bu özellikle toplu alımlarda projeyi geliştiren firmalar açısından bir risk unsuruydu, düzeltilmesi talep ediliyordu. Şimdi gerekçesiz cayma hakkının 24 aya indirildiğini görüyoruz. Artık tüketici cayma hakkını geç bir tarihte kullanacak olursa daha fazla cezai tazminat ödemesi gerekecek. 24 aylık süre aslında daha kısa tutulabilirdi ama ekonomi yönetimi bunu uygun görmüş. Herşeye rağmen yatırım yapan, proje geliştiren şirketlerin de korunması ve cesaretlendirilmesi gerekiyor. Bu açıdan cayma hakkıyla ilgili düzenlemenin de sektörün yararına olacağını düşünüyoruz
Kentsel dönüşümde yeni yasal düzenlemenin hazırlanması, dönüşüm yapan belediyelere sıfıra yakın faizlerle İlbank'tan kredi verilecek olması gibi sektörü itecek pek çok gelişme ile birlikte yeni yılda gayrimenkul sektörü artık daha umutlu ve güçlü olacak."