Konutu kadınlar seçti, krediyi erkekler aldı

Yazdır

Konut alımında son kararı kadınlar verirken, banka kredisini ise erkekler kullanıyor.

Konut alımında son kararı kadınlar verirken, banka kredisini ise erkekler kullanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 2012 yılında 8 milyon kişi ihtiyaç ve konut kredisi kullanarak bankalara toplam 100 milyar lira borçlanırken, konut kredisi talebinde bulunanların yüzde 90’ını ise evli erkekler oluşturdu.

Konutkredisi.com.tr’nin yaptığı araştırmaya göre, 2012 yılında konut kredisi talebinin yaklaşık yüzde 90’ı aile reisi olarak kabul edilen evli erkeklerden geldi.

Konut kredisi faizlerinin tarihteki en dip seviyeye indiğinin ifade edildiği rapora göre, aylık yüzde 0,70’lere kadar inen faiz oranları tüketici için büyük bir fırsat oluşturuyor. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşle birlikte kredi yapılandırma (refinansman) taleplerinin toplam talep içerisindeki payı 5 kat artış gösterdi. Eğitim seviyesi arttıkça satın alınan konutun değeri de artarken, konut kredisi talebi son 3 yılda Anadolu’ya doğru kaydı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri ülke geneli içindeki paylarını yüzde 23 oranında artırdı.

Gelire göre vade artıyor
Araştırmaya göre hane geliri 2.000 liranın altında olan kişilerin konut kredisi ile ev sahibi olabilmeleri için 10 yıl ve üzeri vadeleri kullanmaları gerekiyor. 2012’de satıcıların belirlediği konut fiyatları yüzde 17 artarken krediyle konut satın alan tüketicilerin talep ettiği ortalama konut fiyatı ise yüzde 4 yükseldi. Konut kredileri büyümesi ise yüzde 16 seviyesinde gerçekleşti. Özellikle 2012’nin ikinci yarısında hızlanan bankalar, 2012 bilançolarındaki konut kredisi bakiyesini yıllık yüzde 16 büyüme ile kapattı.