Durgunluk mu var?

16 Temmuz 2012 Pazartesi Yazdır

Kampanyalardan söz açılmışken; önde gelen inşaatçılardan Serdar İnan verdiği bir röportajda sektörde durgunluk değil, arz fazlası olduğunu belirtmiş. 2012’de pek çok proje lansmanı var ama ben arz fazlasında bir sıkıntı görmüyorum açıkçası. Bu durum kampanyaların çoğalması ve alıcının daha rahat ev sahibi olması anlamına gelecektir. Kısaca, durgunluk söylentileri olsa da proje geliştirici firmalar hiç öyle düşünmüyor ve 2012 boyunca birbiri ardına projelerini açıklayacaklar.

Tabi 2B konusu ve mütekabiliyet yasası ihtimali yatırımcıları heyecanlandırıp projelere hız kazandırmış olabilir. Arz fazlası bundan kaynaklanmış olabilir. Konu hakkında bilgisi olmayanlar için tekrar anımsatalım: 2B Yasası devlet arazilerinin satışını düzenleyecek, mütekabiliyet yasası da yabancıya satışı gündeme getirecek. Bu taslaklar yasalaşırsa sektöre ciddi canlılık gelecek. Şu anda herkes bunu bekliyor.

2012 için herkes başka birşey söylüyor, hangisini dinlemeli?

2012 yılı tahminleri kafaları karıştırıyor. Türkiye’nin büyümesi ile ilgili farklı rakamlar var. Gayrimenkul sektörü için de öyle. Ancak benim düşüncem gayrimenkulde İstanbul’un başını çektiği uzun vadeli yükseliş sürecek. Sebeplerini geçtiğimiz sayıda yazmıştım, tekrar hatırlatayım: İnsanların daha çağdaş bir yaşam talebi, Türkiye’nin kentsel dönüşüm ihtiyacı ve bunlara bağlı gelişen konut talebi bu yükselişin lokomotifidir. Mutekabiliyet ve 2B yasaları de geçerse bu lokomotif daha da ivmelenir.

Bu şartlarda gayrimenkul alıcısı ne yapmalı?

Herşeyden önce alım yapılan firmanın güvenirliğini ölçmeli. Güvenirlik konusunda halka açık GYO’lar bir adım önde. Alım yapacağınız şirket GYO değilse mutlaka detaylı inceleyin, bilançolarını ve raporlarını talep edin. Projeye bir veya birkaç banka destek çıkıyor mu? Onu sorun. Referanslarını araştırın. Aidatları mutlaka sorun.

Sadece firmayı değil kendinizi de değerlendirin. Ayağınızı yoganıza göre uzatıyor musunuz? Hem iyimser hem kötümser senaryoları da hesaba katmayı unutmayın.

Görüşmek dileğiyle..

Saygılarımla..


Etiketler