Krediler faizleri düşecek, satışlar canlanacak

20 Temmuz 2012 Cuma Yazdır

Avrupa ve Amerika'daki küresel krizin Türkiye'yi etkileyeceği endişesi piyasayı biraz durgunluğa itmişti. Ancak piyasa ve inşaat şirketleri Mart ayı itibarı ile kredi faizlerinin düşmesini ve bunun satışlara olumlu yansımasını bekliyorlar.

Zaten mevsimsel olarak da alıcılar Mart ayında hareketlenecek. Fiyatlar artar mı sorusunu yanıtlayacak olursak; ev alacaklar endişe etmesin, inşaat sektöründeki rekabet fiyatların artmasına müsaade etmeyecek.

Şu anda Türkiye’de konut, yatırım veya oturum için alınıyor. Yatırım için alanlar hem kiradan, hem de konutun değer artışından bir gelir beklentisi içerisinde. Onlara bu ayki bölgeler konumuzu iyi okumalarını öneriyorum. Yatırım için alanlar, topraktan alırlarsa daha çok kar ederler. Tabi aldıkları firmanın güvenirliğini ve referanslarını çok iyi araştırsınlar. Kaliteyi ilke edinmiş, zamanında teslim prensibi ile hareket eden ve bu konularda kendini ispatlamış firmaları tercih etsinler. Oturmak için alanlar ise bitmiş konutları tercih edeceklerdir doğal olarak. Ancak iyi bir lokasyon seçerlerse değer artışından  güzel bir kar elde edebilirler. Hatırlatalım: Lokasyon, lokasyon, lokasyon!

Yatırım için ofis seçeneklerini atlamayın. Türkiye’de kurulan şirket sayısı 2011 yılında rekor kırdı. Bu şirketlerin çoğu İstanbul merkezli olacak. İstanbul’da Beşiktaş’tan Maslak’a kadar Büyükdere Caddesi etrafındaki bölgelerde ofis boşluk oranları çok düşük. Yani bu bölgeye yüksek ofis anlamında talep var. Kira geliri düşünenler için cazip bir seçenek olabilir. Havaalanı çevresi ile henüz yüzde 20 oranında boş.

Hükümet de sektörü canlandırmaya kararlı

Geçtiğimiz ay Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların satır aralarında ciddi ipuçları vardı. Mütekabiliyet ve 2B yasalarının kanunlaşması sektörü hareketlendirecek ve güçlendirecek. 2B Arazilerinin satışı İstanbul’daki arazi azlığına çözüm olacak. Mütekabiliyet yasası ise inşaat şirketlerimizin müşteri potansiyelini artıracak. Bayraktarın açıklamaları bu konuda hükümetin kararlılığını gösteriyor.  Projelerin yurtdışında pazarlanması için elçilikler bile devreye girecek. Aynı kararlılık Dönüşüm Yasası için de var. Dönüşüm Yasası İstanbul’da çok tartışmalara yol açıyor ama bence çok önemli. Hükümet Dönüşüm Yasası ile ciddi yetkilere sahip olacak. Benim Bayraktar’ın açıklamalarından çıkardığım sonuç, bu yasaların inşaat sektörüne çok olumlu etki yapacağı yönünde. Kısacası alıcılar sektörün olumlu bir seyir izleyeceğini varsayarak hareket edebilirler rahatlıkla.

Alıcılara bir tavsiye: sürdürülebilir düşünün

Erdoğan Bayraktar bir diğer açıklaması da yeşil binalar ile ilgili idi. “Yeşil binalara teşvik gelecek” dedi. Ayrıca Varyap Meridian’in yeşil sertifika LEED alan ilk proje olması, ilk yeşil kamu binasının Küçükçekmece Belediyesi’nce açıklanması bence çok önemli. Yeşil binalar toplumumuzun sürdürülebilirliği açısından kritik diye düşünüyorum. Bir bina ne kadar yeşil olursa o kadar az masraflı olur. Başta yeşil olmak için yapılan masraflar kendini kısa zamanda geriye öder. Burada sihirli kelime sürdürülebilirlik. Konut alıcılarına her anlamda sürdürülebilirlik analizi yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Yalıtım, aidatlar gibi konular alacağınız evin fiyatı kadar önemli. Bugün artık enerji giderleri çok düşük, kendi kendine yetebilen projeler üretiliyor. Yeşil beni ilgilendirmez demeyin! Yeşil hepimizi, hem ekonomik hem de çevresel açısından çok ilgilendiriyor.

Görüşmek dileğiyle

Saygılarımla..


Etiketler