Nitelikli Ofis Geliştirme !

12 Eylül 2011 Pazartesi Yazdır

Gayrimenkul Geliştirme Firmalarının birbirleriyle girdikleri rekabet sonucu projelerde kullanım konforu devamlı olarak artmaya başladı. Konut pazarındaki bu Geliştirme rekabeti en çok kullanıcılara yaradı. Artık kullanıcılar daha iyi tasarlanmış, daha iyi çözümlenmiş , kullanıcı dostu konutlarda yaşamlarını devam ettiriyor ve yepyeni bir yaşam konforuyla buluşuyorlar.

Ülkemizdeki konuta olan arzın ofis ve AVM lere göre çok fazla olması , konut geliştiren  müteahit firmaları ciddi bir rakabete sokmuş durumda . Bu rekabetten karlı çıkmak isteyen Konut Geliştirici firmalarımız , doğru lokasyonda, doğru projeyi, doğru tasarım kriterleriyle, doğru müşteriye, doğru zamanda ve  doğru fiyatla sunabilmek için yoğun bir araştırma ve inceleme sürecine girmeye başladılar.

Tabi bu rekabetin sonucunda asıl kazanan ise son kullanıcılar oluyor. Zira artık projeler daha verimli alanlara sahip ve daha kullanışlılar.

Konutlardaki bu Geliştirme Rekabeti,  Ofislere ise yeni yeni yansımaya başladı. A+ ofise olan talebin maksimum seviyede olduğunu fark eden büyük Ofis Geliştirici firmalar projelerini müşterilerine özel her türlü teknik ve sosyal donatı ile zenginleştirerek proje fiyatlarını arttırmakta ve karlılıklarını maksimize etmektedirler.  

Ofislerdeki güzelleşme ve standartların yükselmesi müşteriler tarafından da olumlu karşılanmakta ve hayatlarının büyük bir kısmını geçirdikleri ofislerinin daha kaliteli , daha verimli ve daha sosyal dolantılı olması müşterileride memnun etmektedir.

Tabi Ofis Geliştirmek ayrı bir uzmanlık alanı. Bu sebepten dolayı Türkiye piyasasında çok fazla Ofis Geliştirici firma maalesef bulunmuyor. Konusunda uzman az sayıda firma ise neredeyse Projelerinin tamamını daha başlangıç aşamasında satmayı başarıyorlar. Doğru müşteri kitlesini yakalayabilen Ofis Geliştiricileri , Müşterilerine özel ofis projelerini geliştirerek  projelerden hem müşteri memnuniyeti , hemde yüksek karlılık elde etmeyi başarıyorlar.

Ofisler birkaç yıl öncesine kadar sadece iş yapılan, konforsuz yapılar olarak tasarlanırken , günümüzde yaşam kalitemizin en değerli unsularından biri olarak karşımıza çıkmaktalar. Özellikle sosyal donatılı A+ ofisler İstanbul Ofis piyasasında yeni trend olarak yaşamımıza girmeye başladılar.

Yapılan araştırmalar çalışan insanların hafta arası iş günlerinde konutlardaki sosyal donatı alanlarını kullnanmaktansa ofislerde iş çıkışı sosyal donatı alanlarını kullanmayı daha avantajlı gördüklerini gösteriyor.  Özellikle mesai bitimine istinaden iş arkadaşları ile sosyal alanlarda geçirilen kısa zamanlar çalışanların birbirleri ile daha iyi iletişim kurmalarını ve haftalık iş veriminin artmasını sağlıyor.

Hayatımıza çok hızlı giren daha iyi konutlar gibi ; daha iyi ofislerde yaşamımıza hızla girecekler ve yakın gelecekte daha iyi bir yaşam standardı ofislerde de kendini göstermeye başlayacak.

 

 

Evrim KARAYEL

İnşaat Mühendisi


Etiketler