Dönüşümle Gelişiyoruz

21 Temmuz 2012 Cumartesi Yazdır

Afet riski altındaki alanların yapılaştırılması ile ilgili kanunun yasalaşması ile kamu Türkiyemizin kentsel dönüşümü için en önemli ilk adımı atmış oldu.Bu olumlu gelişme ile kentsel dönüşüm hayatımızın bir parçası oldu.

 

Kentsel dönüşüm yasası ile dönüşüm bölgelerindeki mülkiyet sahipleri , gelitiriciler, müteahitler, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar hepsi birden karmaşanın içinden çıkmaya ve konuyu anlama çalışıyorlar. Öyleki mülkiyet sahibi olanlar bir anda sevinç ve korkuyu beraber  tadıyorlar.  Geliştirici ve Müteahitler ise büyük inşaat projelerinin harekete geçeceği bölgelerde seçici davranmaya ve arazilerin en iyilerini geliştirmek için doğru araziyi araştırıyorlar. Vatandaş ise projelerinin büyüklüğünün farkında ve rekabetten avantajlı çıkarak ekonomik bir şekilde konut sahibi olma arayışında. Bu yüzden alım talebini erteliyor ve rekabetin kızışmasını bekliyor.

Vatandaşın bu haklı tutumu ise gayrimenkul piyasasında durağan bir sürecin de başlamasına sebebiyet vermiş oluyor. Bu süreç tabiki geçici ve fırtına öncesi sessizliğinde habercisi ; zira yüzbinlerce metrekare alanın dönüşümü ve yeniden yapılaşması çok büyük hacimde ürününde pazara hızlı bir şekilde girmesi demek.

Bu kadar büyük bir rekabet pazarında geliştirici firmalar en iyi projeleri tasarlamak için detaylı çalışmalar içerisine girecekler, tasarım grupları farklılığı kullanım metodunda, artı fayda yaratan alanlarda ve ekonomiklikte arayacaklar. Satış ve Pazarlama ekipleri ise ardı arkası kesilmeyen kampanyalar, avantaj paketleri, yan ürün destekleri ile kendi projelerini öne çıkarmaya ve ürünlerini satmaya çalışacaklar.

Hayatımıza hızlı bir şekilde giren kentsel dönüşüm,  aslında geliştiricilerin, tasarımcıların ve pazarlamacıların arenası.

Bu arenadaki rekabetten kazançlı çıkmak için yapılacak tüm çalışmalar ise Türkiye’nin Gayrimenkul sektörüne büyük katkı sağlayacak. Daha iyi proje tasarlamak için daha çok araştırma ve inceleme yapılacak. Proje Alternatifleri arasındaki farklılıklar detaylıca analiz edilecek.  Satış ve Pazarlama uzmanları Gayrimenkul Satışını kolaylaştıracak yeni arayışlar içerisine girecekler.

Tüm bu çalışmalar sonucunda edinilen deneyimler ise yine ülkemize ve firmalarımıza yarayacak. Ülke içi Sektörel gelişimimiz Dünya Gayrimenkul ve İnşaat sektöründeki yerimizi dahada sağlamlaştırmaya yarayacak.

 

Evrim KARAYEL

İnşaat Mühendisi


Etiketler