KREDİ KULLANIRKEN BOŞA PARA ÖDEMEYİN!

18 Nisan 2016 Pazartesi Yazdır

Tüketicilerin büyük çoğunluğu yeni yönetmenlikle gelen avantajları bilmediği için mağdur oluyor

Yeni Konut Finansmanı Yönetmeliği, Mortgage kredisi kullanan vatandaşlara yeni hak ve büyük avantajlar sağlıyor. Tüketiciler kendileri talep etmedikleri sürece kredi kullanırken, Deprem Sigortası haricinde hiçbir sigorta yaptırmak zorunda değil. Bir diğer önemli gelişme de, kredi ödemelerinde. Kredi borcunu vadesinden önce kapatmak isteyenlere uygulanan cezai şartta da indirim yapıldı. Değişken faizli kredilerde ise erken ödeme durumunda herhangi bir cezai ödeme yok.

Firmayı Kendi Seçecek

Bu döneme kadar bankalar, tüketiciye kullandırdıkları kredilerde kendi sigorta firmalarından ya da anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve Deprem Sigortası poliçeleri kestiriyordu. Yürürlüğe giren Konut Finansmanı Yönetmeliği'nin 10. Maddesine göre artık tüketiciler kendileri talep etmedikleri sürece kredi kullanırken Deprem Sigortası haricinde hiçbir sigorta yaptırarak buna bir masraf ödemek durumunda değil. Ayrıca Deprem Sigortasını kredi kullandıkları bankanın yönlendirdiği kuruluştan değil istedikleri sigorta firmasından yaptırabilir. Çoğu zaman kesilen poliçelerdeki teminat tutarı kredi meblağının üzerinde oluyor ve bu da tüketiciye ek külfet getiriyor. Yeni yönetmelikle bunun da önüne geçildi. Kesilen poliçelerdeki teminat tutarı kullandırılan kredi tutarını aşması kanunen yasak artık.

Erken Ödemelerin Cezai Şartında İndirim

Bir başka düzenleme ise erken ödeme indirimlerinde gerçekleşti. Kredi borcunu vadesinden önce kapatmak isteyenlere uygulanan cezai şartta da indirim yapıldı. Yönetmeliğin 11. Maddesine göre vadesi 36 ayı geçmeyen kredi kullanımlarında cezai oran yüzde 1'i, 36 ayı aşan kredilerde yüzde 2'yi geçemez. Erken ödemedeki bu cezai tutar tüketiciye yapılacak toptan indirim oranını aşamaz.

Tüketiciler Haklarına Sahip Çıksın

Tüketiciler hala eski uygulamaları geçerli bilerek bankaların güncel olmayan bu tarz uygulamalarını kabul ediyor. Vatandaşlar bu yeni yönetmelikle gelen avantajları bilip haklarına sahip çıkmalı. Değişken faizli kredilerin erken ödemesi durumunda ise herhangi bir cezai ödeme söz konusu değil. Tüketiciler, yönetmeliğin kendilerine sağladığı hakları bilmedikleri için toplu ödemelerde bir de cezai ödemede bulunuyor. Bu mümkün değil.

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü


Etiketler