YABANCIYA SATIŞ TAM GAZ DEVAM EDECEK!

10 Kasım 2015 Salı Yazdır

Mütekabiliyetteki düzenlemeler sonrasında emlak sektöründe total satışlar içinde ciddi bir paya sahip olan yabancılara emlak satışı 2016'da iki katına çıkacaktır.

Haziran seçimleri öncesinde kararsız dönemle başlayan nispi durağanlık 1 Kasım seçimlerinin net tercihleri ortaya çıkarmasıyla sona erdi. Şimdi, bu döneme kadar bekleyen tüm yatırımlar hızla hayata geçirilecek. Nitekim ekonomiye duyulan güvenin tazelenmesinin ve yola devam kararı alınmasının ardından dolar kuru hızla 2,84'e kadar geriledi. Bu net tablo, yabancıların bugüne değin gayrimenkul cenneti olarak gördükleri Türkiye'ye yeniden güvenle yatırım yapmalarına neden olacaktır. Total rakamlara baktığımızda bu yılın ilk dokuz ayında yabancılara 5 milyar dolarlık satışın gerçekleştiğini görüyoruz. Toplam konut satışlarının sadece yüzde 1,2'sini oluşturan bu oran 2016'da yatırımların hızla hayata geçirilmesiyle farklı bölgelerde de hız kazanacak ve totalin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturacaktır.

Türk emlak piyasası artık globalizasyonun bir parçası olmakla kalmamış, bütünü yönlendiren ana katalizör haline gelme yolunda ciddi adımlar atmaktadır. Bu satışlarda önemli oranın yatırımların devam ettiği bakir bölgelere kaydığı görülecektir. Yabancılara satış artık önceki dönemlerde olduğu gibi sayfiye bölgeleri ağırlıklı değil, aynı zamanda değerlenebilecek olan ve yatırımların odak noktası olan bölgelerdir.

Bu nedenle Yalova ve Çanakkale başta olmak üzere dev yatırımların yeniden şekil vereceği noktalar emlak hareketlerinde yabancıların ilgi göstereceği ana alanlar olacaktır. Burada önemli olan nokta hazırlık sürecidir. Zira ekonomide taşların yerine oturması kısa bir hazırlık döneminin ardından gerçekleşir. Domino etkisiyle birbirini tetikleyen hızlı gelişmelerin yaşanması için ekonominin bekleme dönemindeki ataleti üzerinden atması, ısınma sürecine girmesi gerekir. İşte dolar paritesindeki olumlu gelişmeler bunun ilk işaretidir.

Türkiye'de konut satışlarının yarıdan fazlası kredi ile gerçekleştiriliyor. Şimdi likiditenin artması için kredi faizlerinde hızlı bir düşüş satışları yeniden hareketlendirecektir. Bu hareketlilik de yeni yatırımların hayata geçirilmesi için paranın yeniden ekonomiye dönmesini beraberinde getirecektir. Yabancıya satışlar da bu hareketin temel noktalarından biridir. 2016 sonunda 10 milyar dolarlık hacmi elinde tutacak olan yabancıya satışın teşviki ekonominin ve sektörün yararına olacaktır.

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü


Etiketler