2017'DE KONUT SATIŞ REKORU KIRILIR MI?

26 Aralık 2016 Pazartesi Yazdır

Herkes, 2016 sonu itibariyle, konut satış rakamlarının bir önceki yıl satışlarını geride bırakıp bırakmayacağına odaklanmışken, ben biraz daha uzağı görmeye çalışacağım ve artık yaşamamıza birkaç gün kalmış yeni yıl 2017'de gayrimenkul sektörünün performansı üzerine kafa yoracağım.

Malum 2016, birçok açıdan, sadece gayrimenkul sektörünü değil, genel olarak ülkemizi etkileyen birçok olaya sahne oldu. Şüphesiz bunların en önemlisi ve kayda değeri 15 Temmuz darbe teşebbüsü. Hükümet değişikliği, canımızı acıtan, zarar çapı büyüyen, şehir merkezlerine odaklanan terör olayları, Suriye içinde terör odaklarına karşı girişilen sınır ötesi operasyon, darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal, Avrupa Birliği ile olan soğuyan ilişkiler, 2016'nın görece belirsizlik ve ekonomiyi etkileme potansiyeline sahip olaylarıydı.

Darbe teşebbüsü ardından hızlıca toparlanma, Rusya ile düzeltilen ilişkiler, hizmete açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, bu iki köprüye bağlantı veren otoyollar ve Avrasya Tüneli, 2016'nın hafızamızda kalan olumlu yanlarıydı.

Gayrimenkul sektörü açısından bakıldığında, sektörün durumunu en somut olarak ortaya koyan gösterge kabul edilen konut satışlarının, 2015'in biraz üzerinde olacağı görülüyor. Belki konut satışları %10 artmayacak ama 2016'da yaşanan birçok badirenin ertesinde, konut satışlarının yine de düşmemesi ve hatta bir önceki yılı aşması, sektörümüzün ne kadar dinamik bir yapıya ve insanlarımızın da konut almaya, konuta yatırım yapmaya ne kadar değer verdiğini bir kez daha ortaya koyacak. Tabii ki Emlak Konut GYO ve GYODER öncülüğünde gerçekleştirilen, TOKİ, Emlak Konut GYO ve GYODER üyesi şirketlerin projelerinde sunulan cazip fiyat ve ödeme koşulları, insanlarımızı, belirsizliklere rağmen konut satın almaya yöneltti. Bence ortaya çıkan diğer bir önemli husus da, sektörümüzün zor koşullarda bir araya gelerek, tüketici lehinde tavır sergileyebilme kabiliyeti olduğunun gösterilmesidir.

Yeni yıl 2017 için tabii ki olumlu konuşmak ve umutlu olmak gerekiyor. Birçok olumsuzluğa rağmen, gayrimenkul sektörüne yatırım ilgisini kaybetmemiş bir toplumda ve bağlı olarak ekonomide, 2017'de de, konut satışlarında artış ve hatta 2016'nın oldukça üzerine çıkan bir satış beklemek hayal değil. Sektörümüz açısından önemli gelişmeler getirebilecek, tahminen bir toparlanma yılı olacak olan 2017'de, 2016'da yapılan belirli büyüklükteki konutların KDV'sinde indirim düzenlemesinin devam ettirilmesi, tapu harçlarında indirim yapılması, müteahhitlere KDV alacaklarının ödenmesi gibi adımlar atılırsa, sektörümüz morallenecek, moralli geliştirici de müşteriye satışa konu konutlar için daha uygun fiyat ve ödeme koşulları sunacaktır. Bu çerçevede 2017'de satışların tetiklenmesi beklenebilir. 2016'da yaşanan olumsuz olaylar çerçevesinde konut almayı, yatırım yapmayı ertelemiş kesim de, yeni yılda olumlu bir konjonktür oluşursa, harekete geçecek ve alımını/yatırımını yapacaktır.

Hem milletimiz hem de sektörümüz için herşeyin daha iyi yaşanacağı bir yeni yıl diliyorum…


Etiketler