PROJE GELİŞTİRME EMLAKÇIDAN BAŞLAR

17 Temmuz 2017 Pazartesi Yazdır

Gerek mesleğin devlet katında tarif edilmemiş olması, gerekse de hemen herkesin yapabileceği, daha çok 'emeklilik' dönemi vakit doldurma işi olarak görülmesi bağlamında 'emlakçı' arkadaşlarımızın, toplum ve gayrimenkul sektörü nezdinde hak ettikleri itibarı görmediklerini düşünürüm.

Henüz daha ofisini birkaç yıl önce açmış olanları bir kenara bırakırsak, aslında, bir semtteki, bölgedeki emlakçıların, o semtin/bölgenin gayrimenkul sektörünün etkin oyuncuları olarak, bir projenin sıfırdan müşteriye teslimine kadar geçecek sürede kilit taşı olacak bilgi ve deneyime sahip olduklarını görmek gerekir. Onların, o bölgenin/semtin duvarında bir tuğla olduğunda bilmek gerekir.

Yeni bir projenin hayata geçirilmesinde, profesyonel gayrimenkul geliştiricilerinin attığı ilk adım, çoğu zaman, bölgeye ilişkin çok odaklı bir araştırma çalışması yaptırarak, semtte/bölgede yaşayanların profili, sosyal statüsü ve gelir düzeyi, inşaatı devam etmekte projeler, mevcut konut stoğu, hali hazırda kullanılmakta olan konutların özellikleri, mevcut olan ve olmayan sosyal ve ticari hizmetler, satış fiyat aralıkları gibi doğru bir proje geliştirmek için son derece gerekli olan bilgileri derletmeye çalışmaktır. Kıyasen pahalı olan bu yöntem, eğer araştırmacı ekibin sektör deneyimi varsa çoğu zaman doğru sonuçları verir ama ya yoksa?

Aslında üstte bahsedilen, bir araştırmacı ekipten beklenen pek çok sorunun cevabı, projeyi geliştirecek gayrimenkul geliştirme şirketinin iş geliştirme, pazarlama ve satış müdürlerinin, ilgili semtte/bölgede yapacakları belki en çok 1 haftalık yerel bir çalışmayla, semtteki/bölgedeki emlakçılardan 'piyasa verileri' olarak rahatlıkla elde edilebilir.

Proje geliştirmenin semtteki/bölgedeki emlakçıdan başladığı tezimi güçlendirmek adına, aşağıda, deneyimli ve hakikaten işini profesyonelce yapmaya çalışan, günümüzün moda terimiyle gayrimenkul danışmanlarından yani emlakçılardan elde edilebilecek, doğru bir proje geliştirme ve hızlı satış için o semtin/bölgenin öne çıkan özelliklerine dair, emlakçılardan edinilebilecek hayati verilerin neler olduğunu maddelemeye çalışacağım:

-insanların yaş grupları, gelir durumları, meslekleri/uğraş durumları

-insanların kökenleri (hemşerilik, kozmopolit, vs.)

-çekirdek aile yapısı

-ister satışta, ister kiralamada, konutlarda en çok talep gören özellikler, ortalama büyüklükler

-en çok ve en az talep gören apartmanların/sitelerin özellikleri

-birinci el/sıfır veya ikinci el ortalama gayrimenkul satış fiyatları (konut/ticari)

-birinci el/sıfır veya ikinci el ortalama gayrimenkul aylık kira bedelleri (konut/ticari)

-apartman veya sitelerde talep edilen sosyal olanaklar

-ticari gayrimenkullere en çok talep gösteren meslek grupları

-ticari gayrimenkullerin ortalama büyüklükleri

-konut veya ticari mekan sahibi olmak için tercih edilen sokaklar, caddeler, kesimler

Üsttekilere ilave edilebilecek, emlakçılardan öğrenebilecek diğer pek çok bilgiyle, hızlı satış veya kiralama sonucuna götürecek, doğru bir proje geliştirmek işten bile değildir. Eğer, bence gerekli olan ilişki, daha projenin tasarlanma aşamasında doğru bir şekilde semtteki/bölgedeki emlakçılarla kurulabilirse, herbiri o projenin tanıtım ve pazarlamasına da katkıda bulunur; projenin geliştirildiği semte/bölgeye gelen, aklında 2. el bir konut almak olan bir müşteriyi, emlakçılar ikna ederek, birinci el/sıfır gayrimenkullere yönlendirme imkânına sahip. Değerlendirmek gerekir…


BENİM MEKANLARIM

İsmail Özcan

Y. Mimar

Genel Müdür Vekili, TURYAP YapıEtiketler