Melih Tavukçuoğlu: Konut kredilerinde yüzde 5 puan arttırma kararını destekliyoruz.

Yazdır

Başbakan Binali Yıldırım'ın Konut Kredisi Açıklamasına dair AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu konut kredilerindeki yüzde 5 puan arttırma kararını destekliyoruz dedi.

İnşaat sektörü açısından zorlu bir yaz dönemini geride bıraktık. Her yaz inşaat sektörünün yaşamış olduğu durgun döneme, yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi, inşat sektörünü de etkiledi. Ancak ilk günden itibaren gerek hükümetin gerekse inşaat müteahhitlerinin müdahaleleri sayesinde konut alıcısı için tam bir fırsat zamanı oluşturuldu.

Önce Emlak Konut GYO’nun hayata geçirdiği “TÜFE’li Satış Kampanyası” daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara seslenmesiyle konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesiyle birlikte sektör hareketli bir döneme girdi. Yine geçtiğimiz günlerde 150 metrekareden daha büyük konutların satışında KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi kararı da konut alıcısının yüzünü güldürdü. Bildiğiniz üzere konut alıcısı, son yıllarda daha çok markalı büyük konut projeleri üreten firmaların kampanyalarından faydalanma yolunu seçiyordu.

Hem bankalardan kredi kullanılırken ödenmek zorunda kalınan yüksek peşinatlar hem de faizlerin yüzde 1’in üzerinde olması, konut alıcısını büyük markalı konut projelerine sevk ediyordu. Zaten uzun zamandır verdiğimiz tüm demeçlerde de bankaların yüksek faiz oranlarını, inşaat firmalarının kendi bütçeleri doğrultusunda sundukları kampanyalarla sübvanse ettiğini belirtiyorduk. Bankaların konut kredi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmelerinden sonra AYİDER olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu 5 puan arttırma kararını destekliyoruz.

Böylece bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen konut alıcısı 100 bin TL’ye ev alacağı zaman bankaya 25 bin peşinat değil, 20 bin peşinat verecek. Kısacası bankalar, kullanılacak tutarı yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek. Konut alıcısı ise bunun yüzde 20’sini karşılayacak. Şu an konut fiyatlarında yaklaşık yüzde 35 oranında bir indirim söz konusu. Ev almak için doğru bir zaman oluştu.

Bir de konut alıcısı, bankalardan konut kredisi kullanırken yüzde 20 peşinat ödedikten sonra yüzde 1’in altındaki faizden de yararlanabilecek. Ancak AYİDER olarak biz tekrar konut faiz oranlarına dikkat çekmek istiyoruz. Hep belirtmiş olduğumuz üzere konut faiz oranları, 10 yıl gibi uzun vadeli kredi kullanımlarında 0,70-.0,80 bandında olmalı. Böylece konut alıcısı kira öder gibi, kendi evlerinin taksitlerini ödeyebilecek. Konut kredisindeki peşinatlar için yapılan bu atılımla da birlikte 2016 yılı konut satışlarında da yeni bir rekora imza atılacağını düşünüyoruz.