Boğaz Yalılarına Araplar Talip!

Yazdır

Yabancılara mülk satışının başlamasıyla birlikte İstanbul'u mesken tutan Araplar, lüks ve büyük konut arıyor

Yabancılara mülk satışının başlamasıyla birlikte İstanbul'u mesken tutan Araplar, lüks ve büyük konut arıyor.

Yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası ile İstanbul'a en büyük ilgi Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden gelirken, Araplar'ın kentte lüks ve büyük konutlar aradığı belirtiliyor.

Avrupalı kıyı bölgelerinden, Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden gelenler ise İstanbul ve Bursa'dan alım yapıyor.

Mütekabiliyetin, etkisini 2013 yılının ikinci çeyreğinden sonra göstermesi bekleniyor. Bugüne kadar gayrimenkul sektörü vasıtasıyla Türkiye'ye giren yıllık 2,5 milyar dolarlık sermaye miktarının, mütekabiliyetin etkisiyle 2013 yılından sonra 4-5 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, yaptığı açıklamada, yabancıların daha çok kıyı bölgelerine ilgi gösterdiğini ifade ederek, Hollandalı ve Almanların da aralarında bulunduğu Avrupalılar'ın daha çok kıyı bölgeleri, Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden gelenlerin ise İstanbul ve Bursa'yı tercih ettiğini söyledi.

Gökkaya, şimdiye kadar Türkiye'de mülk edinme imkanı bulamayan Körfez ve Orta Doğu ülkelerinden vatandaşların mütekabiliyet ile birlikte istikrarı ve yakınlığı dolayısıyla Türkiye'yi tercih ettiğini, bu ilginin artarak devam edeceğini belirterek, İstanbul'daki alımlar için görüşmelerin başladığını bildirdi.

Körfez ve Orta Doğulular'ın İstanbul'da daha çok ''A plus'' denilen lüks konutlara yöneldiğini ifade eden Gökkaya, Türkiye'de lüks proje eksiği bulunduğunu, orta vadede Araplar'a yönelik projeler geliştirileceğini düşündüğünü kaydetti.

'Boğaz'daki yalıları soranlar var

Işık Gökkaya, ''Boğaz'daki köşk ve yalıları soranlar da var. Araplar büyük ve lüks konutlar seviyor. Türkiye'de yabancıya, zenginlere yönelik projelere ihtiyaç olduğu için zengin yabancıyı çekecek büyük projeler üretmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Mütekabiliyetin, sektörde hareketlilik yaratacağını ve asıl etkisini 2013 yılının ikinci çeyreğinden sonra göstereceğini kaydeden Gökkaya, şimdiye kadar gayrimenkul sektörü vasıtasıyla Türkiye'ye yıllık ortalama 2,5 milyar dolar sermaye girdiğini, bu yasayla 2013 yılından sonra rakamın yıllık 4-5 milyar dolara çıkacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Talep lüks konut stokunu eritecek

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa da İstanbul'a Araplar'ın yanı sıra Türk Cumhuriyetleri'nden de ilgi olduğunu dile getirerek, ''Araplar'ın ilk tercihi; Boğaz bölgesi. Gelenler zengin Araplar olduğu için en az 3-5 milyon dolarlık yalı ve villa tipi konutlara talip oluyorlar'' şeklinde konuştu.

Aşa, aile ve grup halinde gelenler de bulunduğunu ifade ederek, Suudi Arabistan'dan gelenlerin Türkiye'deki oda standartlarını beğenmediğini, buradaki en büyük odaların bile onlara küçük geldiğini, Araplar'ın büyük evleri tercih ettiğini söyledi.

Toplu alımlar için gelen talepleri değerlendiren inşaat firmalarının gelecekte özel projelere girişeceğini düşündüğünü dile getiren Aşa, Boğaz'ın dışında İstanbul'a yakın Sapanca ve Maşukiye'de de yeşil alanların tercih edildiği, butik konutlara ilgi gösterenlerin de Halkalı'ya yöneldiği bilgisi aldıklarını söyledi.

Aşa, İstanbul'a 300 bin civarında yabancı talebi olduğunun söylendiğini ifade ederek, mütekabiliyet ile İstanbul'da satılamayan lüks konut stoklarının yüzde 80-90'ının eriyeceğini düşündüğünü kaydetti.

Türkiye güvenli liman

TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum da Türkiye'nin, bölgesinde ''güvenilir bir liman'' olarak görüldüğüne işaret ederken, tanıtımını yapacakları projeler için gelip görüşen yabancılar olduğunu bildirdi.

Yasanın çıkmasının ardından yüklenici firmalarıyla yurt dışı fuarlarda tanıtımlar yapmayı planladıklarını kaydeden Kurum, ''Oradaki yatırımcıyı bilgilendirecek girişimlerde bulunmak gerekiyor. Orta ve üst gelire hitap eden konutlarımız olduğu için Orta Doğu ve Avrupa'da tanıtımlar yapmayı düşünüyoruz'' dedi.

İstanbul Finans Merkezi'ne (İFM) bireysel ve kurumsal yatırımcılardan talep olduğunu dile getiren Kurum, Mütekabiliyet Yasası'nın ardından bireysel satış ve proje tanıtım ofisleri açma hazırlığında olan firmalar da bulunduğunu kaydetti.

Kurum, ''Ciddi bir hareketlilik, yatırım olacağını bekliyorum. Projelerimiz orta ve üst gelire hitap ettiği için bize de pozitif etkisi olacaktır. Şu anda yaklaşık 10 milyar liralık projemiz var. Projelerimizin yüzde 5-10'unun mütekabiliyet kapsamında yabancıya satılacağını düşünüyoruz. Bu zamanla artacaktır. Bizim projeler, TOKİ ile piyasa genelinin yüzde 10'unu teşkil ediyor. Türkiye genelinde ilk etapta yaklaşık 5-10 milyar liralık bir rakam olabilir'' diye konuştu.

İstanbul'un daha çok Orta Doğu ve Körfez ülkeleri tarafından tercih edildiğini belirten Kurum, Araplar'ın özel proje talepleri olduğunu duyduğunu da bildirdi. Kaynak: