Referandum sonuçlarına ilişkin gayrimenkul temsilci görüşleri

Yazdır

16 Nisan 2017 referandum sonuçlarıyla ilgili gayrimenkul sektör temsilcilerinin değerlendirmeleri ve görüşleri

Özyurtlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

“Siyasi istikrarla birlikte yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz. 

Türk halkı olarak bir seçimi daha demokratik bir ortamda geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Türk seçmeni, yüzde 51’lik oyla yeni yönetim sistemine evet dedi. Öncelikle seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye'de  başkanlık sistemi artık resmen onaylandığına göre, Türkiye'nin önünde siyasal istikrar noktasında bir sorun kalmamıştır. Siyası istikrarla özellikle gayrimenkul sektörü, büyük ölçüde rahatlayacaktır. Yabancı yatırımcılar başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından da ciddi yatırım geleceğini düşünüyorum. Kısa ve orta vadede Arapların 120 milyar dolar ve üzeri yatırım yapacağı beklentisi var. Tüm bu yatırımların bir süredir durgunluk yaşayan gayrimenkul sektörünü canlı günlerine dönmesini sağlayacaktır.

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:

“Ertelenen yatırımlar seçim sonuçlarıyla hayata geçecek” 

16 Nisan referandum sonuçlarına göre Türkiye, yüzde 51’in üzerinde bir oyla başkanlık sistemine evet dedi. Seçim sonuçlarının Türk halkına, Türk siyasetine ve Türk ekonomisine hayırlı olmasını diliyoruz. Bir süredir referandum sonuçlarına kilitlenen Türk halkı, bugün itibarıyla ertelemiş olduğu yatırımları için start verecektir. Türk ekonomisinin kalbi olarak nitelediğimiz gayrimenkul sektöründe ciddi bir canlanma bekliyoruz. Ertelenen ev sahibi olma hayalini hayata geçirecek olan gayrimenkul yatırımcısı hem sektörün canlanmasını sağlayacak hem de Türk ekonomisine can suyu katacaktır. Seçim sonuçlarıyla birlikte ertelenen yatırımların hayata geçmesini bekliyoruz. Siyasi istikrarla gelecek yeni yatırımlar Türk ekonomisine rahat bir nefes aldıracaktır.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

“Başkanlık sistemini onayladık, sıra yatırımlarda”

Türk halkı olarak uzun bir süredir başkanlık sistemi üzerine yapılacak referandum konusuna kilitlenmiştik. 16 Nisan referandum sonuçlarına göre artık resmen başkanlık sistemini onaylamış olduk. Tarihi kararın öncelikle ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Bugün itibarıyla seçim dönemini geride bırakan Türk ekonomisinin canlanacağını düşünüyoruz. Ekonomik gelişmeleri yakından takip eden gayrimenkul yatırımcısı için siyasi istikrar büyük önem taşıyor. Türk yatırımcısı, artık çok daha rahat cesur adımlar atarak yatırımlarını gayrimenkule yapacaktır. Siyasal istikrar noktasında bir sorunu olmayan Türkiye artık sadece ekonomik gelişmelere kilitlenecektir. Böylelikle Türk ekonomisinin belkemiği olan gayrimenkul sektörü, siyasi istikrar ile birlikte gücüne güç katacaktır.   

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:

“Ertelenen yatırımlar, seçimlerin tamamlanmasıyla hayata geçecek. 

Türkiye’de başkanlık sistemi resmen onaylandı. 16 Nisan Referandum sonuçlarının Türk halkına hayırlı olmasını diliyoruz. Başkanlık sistemine evet diyen Türkiye, yeni bir dönemin de kapılarını aralamış oldu. Böylelikle daha güçlü bir Türkiye’nin adımları da atıldı. Gelecek siyasi istikrarla Türkiye ekonomisinin büyük yatırımlara imza atacağına inancımız tamdır. Bir süredir ertelenen yatırımların seçimlerin tamamlanmasıyla hayata geçeceğine inanıyoruz. Artık Türk ekonomisi rahat bir nefes alacaktır. Seçim dönemini geride bırakan ülkemiz, bugün itibarıyla önüne bakacak, daha refah bir ekonominin arayışı içine girecektir. Bu kapsamda Türk halkının en büyük yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkul sektöründe satışların artmasını bekliyoruz. Seçim sonuçlarının tekrar Türk halkına hayırlı olmasını diliyoruz.