Baba kurdu, oğlu zirveye taşıyor

Baba kurdu, oğlu zirveye taşıyor

1965 yılında dede Razi Dündar ve baba Rıfat Dündar'ın Almanya'ya inşaat ustası olarak gitmesiyle başlayan başarı hikayesi, bugün torun Bilent Dündar ile zirveye doğru ilerliyor. Çocukluk ve gençlik yıllarının inşaatlarda geçtiğini belirten 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, 2000 yılında 216 Yapı'yı kurarak pek çok alanda farklı yaşam projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Amaçlarının maksimum konforu en ekonomik koşullarda müşteriye sunmak olduğunu belirten Dündar, hedeflerinin Türkiye'nin ilk beş özel sektörü arasına girmek olduğunu ifade etti. İstanbul'un hatta Türkiye'nin değişik bölgelerinde projeler üretmeye devam edeceklerini belirten Dündar, önümüzdeki dönemlerde Ankara'da kendi arazileri üzerinde proje yapacaklarını açıkladı.


216 Yapı'yı tanıyabilir miyiz?
216 Yapı'yı herkes 208 konuttan oluşan 216 Sancaktepe Konutları ve 114 daireden oluşan 216 Butik ile tanısa da aslında biz yarım asırdan bu yana inşaat sektöründe faaliyet  gösteriyoruz. Dündar ailesi olarak bu yıl inşaat sektöründe 47. yılımızı kutluyoruz. Aslında her şey dedem Razi Dündar'ın 1965 yılında Almanya'ya inşaat ustası olarak gitmesiyle başlıyor. Daha sonra babam Rıfat Dündar da onunla birlikte Almanya'da çeşitli projelerde görev alıyor. O dönem dedem ve babam yeni bina yapmak ve bazen de eski binaları onarmakla uğraşıyorlardı.

1980'li yıllara gelindiğinde aralarına ben de katıldım. 1980'li ve 90'lı yıllara denk gelen çocukluk ve ilk gençlik yıllarım inşaatlarda geçti. Bir taraftan okurken diğer taraftan da dedem ve babama yardım ettim. Birlikte çok sayıda binalar yaptık ve bunun yanı sıra eski binaları restore ettik.  2000'li yılların başında 216 Yapı'yı kurduk.  Amacımız maksimum konforu en ekonomik koşullarda müşterilerimize sunmaktı. Bunu da kısa sürede başardık.  Bugüne kadar pek çok alanda farklı yaşam projeleri inşa ettik. Biota A.Ş. Çekmeköy ve Sancaktepe Fabrikaları, Dermocos A.Ş. Altunizade Genel Merkez Binası, Biota Vakfı Yunus Emre Kültür Merkezi,  216 Sancaktepe Konutları ve 216 Butik hayata geçirdiğimiz projelerden sadece bir kaçı. Bundan sonra bizi İstanbul'un, hatta Türkiye'nin değişik şehirlerinde farklı konut projeleri yaparken göreceksiniz.

216 Sancaktepe Konutları projeniz şu an hangi aşamada?
216 Sancaktepe Konutları, 5 katlı 10 blokta 208 konuttan oluşuyor. Projede 2+1'den 4+1'e kadar farklı daire tipleri yer alıyor. Tamamı oturmaya hazır evlerin bulunduğu 216 Sancaktepe'de sadece 45 daire kaldı. Kalan son daireleri de 195 bin TL ile 376 bin TL arasında satışa sunuyoruz. Yüzde 70'i yeşil alana ayrılan 216 Sancaktepe Konutları'nda fitness center, yüzme havuzu, kadın- erkek saunası, kafeterya ve büfenin yanı sıra çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları bulunuyor.


Proje, emsallerinden hangi yönleriyle ayrılıyor?
216 Sancaktepe Konutları'nda hemen hemen her projede bulunan fitness center, yüzme havuzu, kadın- erkek saunası, kafeterya ve büfenin yanı sıra çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları var. Ancak bizi diğer projelerden ayıran en büyük özelliğimiz servis bekleme odasının bulunması, engelliler için yürüyüş yollarımızın ve asansör sistemimizin olmasıdır. Ayrıca özel kamera sistemimiz sayesinde anneler parkta oynayan çocuklarını oturma odasından rahatlıkla izleyebilirler. Tüm bunlar bizi farklı kılan özelliklerimizden sadece bir kaçı.

216 Sancaktepe projenizin lansmanında yatırım için Anadolu yakasına daha sıcak baktığınızı söylemiştiniz. Neden Anadolu yakası? Bölgenin ne tür avantajları var?
Biz 216 Sancaktepe'yi Anadolu yakasının en yeni ilçesi Sancaktepe'de hayata geçirdik. Sancaktepe, Anadolu yakasının en hızlı gelişen ve prim yapan lokasyonlarından biri. Diğer projemiz 216 Butik'i ise Çekmeköy'de inşa ediyoruz. Çekmeköy çok özel bir yer. TEM'in yanı başında, Kurtköy Havaalanı'na 20 dakika uzaklıkta, buna karşılık temiz havasıyla ve sessizliğiyle İstanbul'un dışında bir yer. Biz Anadolu yakasında proje yapmaya devam edeceğiz.


Avrupa yakasında da proje üretmeyi düşünüyor musunuz?
Evet Avrupa yakasında da konut yapmayı planlıyoruz. Avrupa yakasında daha küçük metrekarelerde ve daha lüks projeler hayata geçireceğiz.

Önümüzdeki dönemde yeni projeniz olacak mı?
Öncelikle Çekmeköy'de yeni bir projemiz olacak. Çekmeköy Koru adını taşıyan projemiz 60 konuttan oluşacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde de Ankara'da konut projesine başlayacağız. Orada da ailemizin çok büyük arsaları var.


216 Yapı'nın gayrimenkul sektöründeki hedefleri neler?
İnşaat sektöründe yarım asırdır faaliyet gösteriyoruz. Bu işi Almanya'da öğrendiğimiz için projelerimizi belli standartta ve kalitede yapıyoruz. Bizi bundan sonra İstanbul'un çeşitli yerlerinde, Ankara'da hatta yurtdışında konut üretirken göreceksiniz. Hedefimiz konut üretiminde Türkiye'nin ilk beş özel sektör kuruluşundan biri olmak.

Konut Haberleri