Bütçenize uygun evi buldunuz mu kaçırmayın!

Bütçenize uygun evi buldunuz mu kaçırmayın!

Türk halkının kiracı olmayı sevmediğini belirten Kolçak, insanlarımız bir oda olsun ama kendi evim olsun istiyor. Bugünün şartlarında ilk kez ev sahibi olacaklar için çok uygun fırsatlar var dedi. Konut kredisi faiz oranlarının şu an istenilen seviyelerde olmadığı belirten Kolçak, ev almayı düşünenlerin bütçelerine uygun, beklentilerini karşılayacak evi bulduklarında faiz oranlarının düşmesini beklemeden buldukları evi kaçırmamalarını söylüyor.

Kentsel dönüşüm, Mütekabiliyet, 2B yasası…. Bunlar konut alacakları nasıl etkileyecek?
Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasaları 2012 yılında birçok bilindik kuralları değiştirdi. Özellikle Kentsel Dönüşüm yasası insanların can ve mal güvenliği açısından oldukça önemli. Örneğin kentsel dönüşüm yasası yeni konut alıcıları için yeni kurallar getirdi. Çünkü beğendikleri evi alırken binanın riskli yapı olup olmadığını tapu kayıtlarından öğrenmeleri gerekecek. Ya da riskli alan diye tabir edilen bir alan da konut almışlar ise, riskli alanlar rezerv alanlarına taşınacağı için bunu konutu almadan önce öğrenmeleri gerekir. Bazen yeni yapılmış sıfır bir binadan konut alıyor olsanız bile, bu bölge kentsel dönüşüm alanı içinde kalıyorsa yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından yeni olsa bile sizin binanızda yıkılabilir anlamına gelir. Kentsel dönüşüm yasasını rant olarak görmek doğru olmamakla beraber bunu ranta çevirmek isteyen uyanık mal sahiplerine dikkat etmeliler. Kazanç elde etmek için lokasyonu iyi olan eski bir evi yıkılıp yenisi yapılır düşüncesiyle almayı düşünüyorsanız etraftaki sıfır konut fiyatlarını incelemekte fayda var. Çünkü sizden daha uyanık olan mal sahibi eski konutunu size sıfır bir ev satıyor gibi yüksek rakamlara satıyor olabilir.

Orman vasfını yitirmiş araziler için hazırlanan 2B yasası çıktıktan sonra çok fazla 2B ilanlarına rastlıyorum. Alıcılar bilmeliler ki 2B taşınmazları için sadece hak sahibi olanlar başvuru yapabiliyor ve tapularını alabilmek için rayiç bedellerini ödeyebiliyorlar. Hak sahibi olan kişi daha başvuru yapmadan sizinle noterde satış yapmak isterse biliniz ki bu sözleşmeler geçersizdir.

Bu gelişmelere paralel olarak konut fiyatlarında bir artış öngörüyor musunuz?
Konut projelerinde arzın yüksek olduğunu düşünüyorum. Konut fiyatları ise bugünkü şartlara göre normal sayılabilir. Ben fiyatların çok fazla yükseleceğini düşünmüyorum. Şu anda fiyatlar oldukça makul bir seviyede ve yakın zamanda da bir artış beklemiyorum.

Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri de net ve brüt alan farkı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?
Çok uzun zamandır tartışılan bir konu. Şu anda projelerin çoğu brüt alan üzerinden satıyor. Brüt alan da tüketici için yanıltıcı oluyor. O brüt alan içinde asansör boşluğu var, ortak alanlar var… Konut alacakların buna çok dikkat etmeleri gerekiyor. Kısaca net alan konut içinde kullandığınız faydalı alan olarak tabir edebiliriz. Proje üzerinden değerlendirmelerinde ve net alanı bulmalarında fayda var. Ayrıca konutun net ve brüt alanını bilmeniz ödeyeceğiniz KDV' yi de etkilediği için önemli. 160 metrekare olarak satın aldığınız konut 120 metrekare çıkabilir ve siz de eşyalarınızı yerleştirmede problem yaşayabilirsiniz. Bizim insanımız maalesef konut alırken çok incelemiyor. Bir yerden konut alacakları zaman önce bağlı oldukları belediyeden o projenin imar durumuna, yapının onaylı projeyle aynı olup olmadığına, yapı ruhsatına, kat irtifakı kurulmuş mu gibi soruların cevaplarını bulmalılar. Kat karşılığı konut projelerinde arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan sözleşmeyi okumalılar.

Yatırım için mi oturmak için mi alıyorsunuz?
Konut alacak kişinin kendisine şu soruyu sorması gerekiyor; ben bu evi ne için alıyorum? Yatırım için mi, oturmak için mi? Eğer oturmak için alıyorsa tabii ki işine, çocuklarının okuluna yakın bir yeri tercih etmelerinde fayda var. Burada kar etmeyi fazla düşünmeyecek. Rahat ve huzurla yaşayabileceği bir yer tercih edecek. Yatırım için alıyorlarsa şehir merkezlerine yakın yerlerden ev almalarını öneriyorum. Eski ya da yeni hiç fark etmez. Hepsi çok değerlenecek. Özellikle metrobüse veya metro gibi yakın hatlar üzerinde ve yine toplu taşıma araçlarına yakın yerler prim potansiyeli taşıyan lokasyonların başında geliyor. Belediye gidip yakın zamanda çevrede neler olacak, okul, yol, hastane gibi projeler yapılacak mı? bunları öğrenmek lazım. Bunlar sizi doğru olarak yönlendirecek cevaplardır.

Konut alacaklara neler önerirsiniz?

Nereden ev alacaklarsa alsınlar mutlaka tapu kayıtlarına baksınlar ve belediyeden onaylı projeyi incelesinler. Belediyedeki imarla proje uyum sağlıyor mu, sağlamıyor mu? Buna baksınlar. Çok biliyorum diyen insanlar Esenyurt'ta yanıldılar. Orada ciddi imar sorunları vardı gözden kaçırmış oldular. Bazen ilçe belediyesinden de bakmak yeterli olmayabiliyor. Büyükşehirden de bakmaları gerekiyor. Büyükşehir'in de yetkisinde olan konular var. Mesela yükseklik gibi.
Yönetim Planı konut alırken size imzalattırılıyor. Yönetim planı konutun anayasası gibidir. Aidat, ortak kullanım alanları gibi soruların cevapları vardır. Tapuda konutu satın alırken yönetim planını da kabul etmiş olursunuz. Bu nedenle önceden yönetim planını incelemek hatta inceletmek gerekir.

Konut alacak kişinin kendisine şu soruyu sorması gerekiyor; ben bu evi ne için alıyorum?

Yatırım için mi, oturmak için mi? Eğer oturmak için alıyorsa tabii ki işine, çocuklarının okuluna yakın bir yeri tercih etmelerinde fayda var. Burada kar etmeyi fazla düşünmeyecek.Rahat ve huzurla yaşayabileceği bir yer tercih edecek. Yatırım için alıyorlarsa şehir merkezlerine yakın yerlerden ev almalarını öneriyorum. Eski ya da yeni hiç fark etmez. Hepsi çok değerlenecek. Özellikle metrobüse veya metro gibi yakın hatlar üzerinde ve yine toplu taşıma araçlarına yakın yerler prim potansiyeli taşıyan lokasyonların başında geliyor. Belediye gidip yakın zamanda çevrede neler olacak, ne gibi projeler var hastane, yol okul gibi. Bunlar sizi doğru olarak yönlendirecek cevaplardır.

Konut alacaklar hangi evi alacaklarından çok hangi bankadan kredi kullanacakları konusunda çelişki yaşıyorlar. Bu konuda onlara neler önerirsiniz?
Bankalar konutun değerinin yüzde 75'ine konut kredisi veriyor. Bu durumda yüzde 25 için nakit para lazım. Bu noktada bütçeleri çok önemli. Projenin güzelliğine kapılıp ödeyemeyecekleri bir borcun altına girerlerse çok sıkıntı yaşarlar. Aylık ne kadar gelirleri var ve ne kadar kredi borcu ödeyebiliyorlar. Yaşam kalitelerini düşürmeyecek, aileyi bezdirmeyecek şekilde borçlanmak gerekir. Eğer aylık 3 bin TL gelirleri varsa bin TL'nin üzerinde kredi borcu ödeyemezler.

Bitmiş bir yer alıyorlarsa ve içinde hemen oturacaklarsa belki bin 500 TL'yi bile riske edebilir. Orada tamamen tüketicinin ayağını yorganına göre uzatması ve oturup bir hesap kitap yapması lazım. Sonradan pişman olup, sıkışıp evi zararına elden çıkarmak zorunda kalmasın. Bu tarz şeyleri çok görüyor ve yaşıyoruz. Onlar için en uygun ödeme biçimi ve faiz oranı en uygun banka hangisi ise onu tercih etsinler.

Bu faiz oranları ile konut kredisi kullanmak mantıklı mı?
Faiz oranları şu an istediğimiz seviyelerde değil. Yüzde 1'lerin altını çok kısa bir süre gördük. Ama şu anda bu faiz oranları ile kredi kullanmak mantıksız diyemem. Beklemek isteyebilirler ama benim önerim bütçelerine uygun evi bulduklarında kaçırmasınlar derim. Bütçenize uygun evi bulduysanız, bu sizin ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılıyorsa, hayalinizdeki evse beklemenin hiçbir anlamı yok bence.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın
Konut kredisi kullanacakların bütçelerini çok iyi bilmeleri gerekiyor. Yaşam kalitelerini düşürmeyecek şekilde borçlanmaları lazım. Projenin güzelliğine kapılıp ödeyemeyecekleri borcun altına girmesinler.

 

Özel Haber

Konuthaberleri.com