Kartal, Anadolu yakasının değil, İstanbul'un da geleceği en parlak ilçesi olacak.

Kartal, Anadolu yakasının değil, İstanbul'un da geleceği en parlak ilçesi olacak.

Öncelikle bize firmanızın bağlı olduğu Aslandağ Group'u anlatır mısınız?

Aslandağ Group olarak ailemizin kökeni marangozluktan geliyor. Baba mesleğini, modern teknolojiyle birleştirip devam ettiriyoruz. Yaklaşık 30 yıldır sektörde olan bir kuruluşuz. 1977 yılında işe başladık. 1988 yılında ilk atölyemizi İstanbul Göztepe'de kurduk. 70 metrekarelik bir alanda toplam 6 kişiyle çalışmaya başladık. Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde ise 20 bin metrekarelik Maltepe'deki fabrikamıza geçtik. Grubumuzun en bilinen markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo Çözümleri'dir. Gerek Bağdat Caddesi'ndeki kentsel dönüşüm projeleri olsun gerek İstanbul'un çeşitli lokasyonlarında yükselen markalı büyük konut projeleri olsun, Artella olarak en çok tercih edilen markayız. Bağdat Caddesi pazarının yüzde 60'ına, tüm pazarın da büyük çoğunluğuna sahibiz. Artella markamızla ağırlıklı olarak nitelikli ahşap iç mekan kapıları üretiyoruz. Bunun dışında dünya devi markaların Türkiye distribütörlüğünü de üstleniyoruz. İtalya'nın mutfak devi Pedini mutfaklarını İtalya'dan getirip montaj ve servis hizmeti veriyoruz. Yine İtalya'nın ünlü çelik kapı markası Okey Porte'den çelik aksamı alarak, Türkiye'de ahşap giydirmeleri ile montajlarını gerçekleştiriyoruz. Kasa - pervaz sistemleri üretim ve satışında Compodoor ile yer alıyoruz. Kapı aksesuarlarında Leono ile “mimari donanımlar" denilen kilit menteşe, kapı kolu gibi nitelikler ürünleri Avrupa pazarından getirip Türkiye pazarındaki satışını üstleniyoruz. Bu atılımlara ek olarak, sektördeki bilgi birikimimizi kendi konut projelerimize yansıtmak istedik ve 2009 yılında STCA Gayrimenkul'ü kurduk.

Yapı malzeme sektöründeki faaliyetlerinizi özellikle Artella markanızı çok iyi biliyoruz. Gayrimenkul alanında yatırım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Bir dairenin iç kapısı, mutfak dolabı gibi tüm ahşap ürünlerini üretmekle beraber bu ürünlerin lüks projelere satış ve montajını da gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllardan beri inşaat sektörünün tedarikçisi olduğumuz için birebir ilişkiler içindeyiz. Şirketimiz büyüdükçe yapı malzeme sektöründeki deneyimimizi kendi gayrimenkul projelerimize taşımak istedik. Böylece STCA Gayrimenkul'ü kurduk ve ilk projemizi 2015 yılında Yuvam Kartal-Atalar ile gerçekleştirdik. Şu anda 2016'nın mayıs ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz Kartallife-Atalar ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Gayrimenkul sektörü içerisinde ne gibi zorluklar barındırıyor?

Ağır iş yükü, el emeğinin yoğun olması ve iş güvenliğinin en üst düzeyde olması, gayrimenkul sektörünü risklerin çok yüksek olduğu bir sektör konumuna getiriyor. İstanbul'da çok fazla yüksek katlı binalar yapılmaya başlandı. Bu da çalışma anlamında sektörü risk grupları arasına yerleştiriyor. İşin gecesi gündüzü, yazı kışı yok. Örneğin; kış şartlarının ağır geçmesi projenin teslim tarihini etkileyen bir faktör. Finansal açıdan da gayrimenkul sektörünün yükü ağırdır. Ya arsa yatırımı yapmanız gerekmektedir ya da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirecekseniz projenin öncesinde ciddi masraf yapmalısınızdır. Binayı bitirene kadar ya da inşaatı yüzde 70'lere getirene kadar ciddi finansman harcamanız gerekir. Satışlarınız iyiyse oradan finansınızı sağlayabilirsiniz. Ama ekonomideki durağanlık, beklenmeyen etkiler gibi nedenlerden dolayı satışlar olmuyorsa, finansmanınız yetebilmelidir. Gayrimenkul sektörü, bu şekilde eksi noktalar barındırıyor. Sektörün cazip gelen yönlerine bakacak olursak sektörde hem malzeme olarak hem de emek olarak her koyduğunuz tuğlanın bir değeri vardır. Bugün olmasa da yarın müşterisini bulup değerinde satma şansına sahipsiniz. Kişiye özel bir üretim yapmıyorsunuz. Ortaya kendiniz bir proje çıkarıp insanlara sunuyorsunuz. Onların içerisinden lokasyonuna, büyüklüğüne, proje özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre insanlar gelip sizden talep ediyorlar. Harcadığınız her kuruşun, her emeğin karşılığını bir şekilde alabiliyorsunuz.

Kartallife-Atalar hakkında bilgi verir misiniz?

80 milyon TL yatırım değerine sahip olan projemiz dört tarafı yol olan 4 bin metrekarelik bir arsa üzerinde yükseliyor. Projemiz ada bazında bir dönüşüm olmasıyla kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil etmektedir. Kentsel dönüşümde genel olarak parsel bazında dönüşümler yapılıyor. Yani bir bina yıkılıp onun yerine çok katlı yeni bir bina inşa ediliyor. Tabii bu bina inşası sırasında otopark, yeşil alan gibi konular gözardı ediliyor. Örneğin; otopark konusunda her binada arsa metrekaresi düşük olduğu için girişi çıkışı rahat olan bir otopark yapılması mümkün olmuyor. Bir taraftan binalar yenileniyor ancak düzgün bir dönüşüm yapılmış olmuyor. Kartallife-Atalar ise ada bazında bir kentsel dönüşüm projesi olmasıyla farklılığını ortaya koyuyor. Kartal'ın E-5 aksına ve sahil kesimine yürüme mesafesindeki Kartallife-Atalar, metro, Marmaray gibi tüm ulaşım araçlarının merkezinde bulunuyor. Adalar'ı kuş bakışı seyretme imkanı sunan projede kullanılan farklı mimari teknik sayesinde koridorlar maksimum seviyede gün ışığından yararlanabiliyor. Kapalı otopark dışında, misafir için açık otoparkın, çocuklar için oyun alanlarının, yılın 12 ayı hem açık hem de kapalı olarak kullanılabilen havuzu, kapalı spor salonu ve çok amaçlı spor sahasının düşünüldüğü projede, sığınaklar, engelliler için de özel bir yürüme parkuru oluşturuldu. Yüksek katlı binalarda asansör çok önemli olduğu için asansörde dünyanın en kaliteli markasıyla çalışıyoruz. 4000 metrekarelik inşaat alanının yüzde 80'ini yeşil alan olarak ayırdık. 24 katlı projemizde, 24 adet 2+1 daire, 76 adet 3+1 daire ve 4 adet dubleks olmak üzere toplam 104 daire bulunuyor. İstanbul'un Anadolu yakasındaki coğrafi konum ve ulaşım olanakları bakımından projemiz çok önemli bir konumda yer alıyor. Ayrıca projemizde aile yaşam konseptini uygulamak istediğimiz için 1+0, 1+1 tipi dairelere yer vermedik.

Kartallife-Atalar'ın ödeme planları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Projelerimizde 2+1 dairelerin brüt metrekareleri 86 ila 117 metrekare, 3+1 dairelerin brüt metrekareleri 146 ila 169 metrekare ve dubleks dairelerin brüt metrekareleri ise 225 ve 256 metrekare arasında değişiyor. Haziran 2018'de teslim edileceğimiz projenin metrekare satış fiyatları ise 5.265 TL'den başlıyor. 2+1 daireler 450 bin ila 630 bin TL arasında, 3+1 dairelerin fiyat aralıkları 750 bin ila 975 bin arasında, dubleks dairelerin satış fiyat aralıkları ise 1 milyon 550 bin-1 milyon 720 bin TL arasında değişiyor. Kartallife-Atalar projesi için mayıstaki lansmanımıza özel olarak yüzde 10 peşinat 36 ay 0 faiz kampanyası oluşturmuştuk. Yeni kampanyamızda ise “Fırsat bizden, ödeme koşulunu belirlemek sizden" dedik ve ister yüzde 25 peşinat, 60 ay yüzde 0 faiz ister yüzde 25 peşinat, 0,95 faiz 120 aya kadar vade seçeneği olmak üzere 2 önemli kampanya hazırladık.

Kartal'ı tercih sebebiniz nedir? Kartal bölgesi ve Anadolu yakasının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kartal, sadece İstanbul Anadolu yakasının değil, İstanbul'un da geleceği en parlak ilçesi. Kartal'ın Sabiha Gökçen havaalanı, metro, deniz otobüsü gibi tüm ulaşım araçlarına; İzmit Köprüsü, Bağdat Caddesi, E-5, gibi önemli hatlara yakın oluşu, muhteşem Adalar manzarası, geniş ve sessiz sokaklarıyla, Kartal'ı sadece bugünün değil, geleceğin de en parlak ilçelerinden biri konumuna getiriyor. Hemen denizin kenarında olması, üniversitelere, iş merkezlerine yakınlığı, tarihi ve doğal dokusuyla, ne kadar şehrin içerisindeyseniz bir o kadar da şehrin dışındasınız. İşten evinize geçtiğiniz zaman iş sorunlarınızdan bir anda ayrılabiliyorsunuz. Çünkü Kartal'da şehrin o sıkıcılığı, stresi yok. Tam bir sayfiye yeri desek yanlış olmaz. Özellikle Atalar bölgesi, Kartal'ın seçkin muhitlerinden bir tanesi. Son 5 yıl içerisinde dahi çok büyük gelişim gösterdi. Durum böyle olunca bizim gibi birçok inşaat firması da rotayı Kartal-Atalar'a çevirdiler. Ayrıca hâlâ mahalle hayatının burada yaşıyor olması, bizim gibi aile konseptini inşaatlarında yansıtmak isteyen firmalar için çok önemli. Bununla birlikte, Kartal'a yerleşen bir kişi 15 yıldan daha uzun süre Kartal'da yaşıyor ve bunun oranı yüzde 76. Yine Kartal'da yaşayanlar, yine aynı lokasyon çerçevesinde çalışmayı seviyorlar. Kartal'daki konut piyasası, çok iyi bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor. Her geçen gün metrekare satış fiyatları biraz daha yükseliyor. 2 yıl önce metrekaresi 1000 TL olan yerlerin şu an metrekare satış fiyatı 4500-8000 TL arasında değişiyor. Biz Kartal'da fiyatların önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 25 oranında artacağını öngörüyoruz.

Biraz da inşaatta kullandığınız malzemelerden bahsedebilir misiniz?

Kalite vazgeçilmezimiz olduğundan piyasadaki en iyi kalitedeki ürünleri tercih ediyoruz. Görsel ve mimari anlamda projede bütünlüğün sağlaması çok önemlidir. 104 tane daire varsa, 104 tane ayrı müşterinin istediği ayrıntıları düşünerek ortak bir zevke hitap edecek şekilde malzemelerin seçilmesi gerekmektedir. Örneğin; kendi markamız doğa dostu, sessiz ve nitelikli Artella kapıları kendi konut projelerimizde kullanıyoruz. Kapanmayı yavaşlattığı için fitiller kapının sessiz kapanmasını sağlıyor ve iyi izole edilmesine yardımcı oluyor. Kilidin en az metal kadar plastik dilli olması, sessiz ve yumuşak bir kapanma sağlıyor. Kapı kollarından menteşeye kadar özellikli ürünlerdir. Kullandığımız parkeler nitelikli ve sesi minimum seviyeye indiriyor. Ayrıca temizliğe faydalı olacak ürün seçimine dikkat ediyoruz. Kısacası tercihimiz her zaman kaliteli, temizliği kolay, her zevke hitap eden ürünlerdir.

Yakın zamanda yeni projeleri ajandanıza dahil edecek misiniz? Hedefleriniz neler?

2017 bahar dönemiyle beraber yeni projelerimizi açıklayacağız. Yine Kartal bölgesinde aile yaşam konseptini baz alan projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Piyasanın en iyisi olma yolunda ilerliyoruz.