Konut satışları 2015 yılının rakamı ile eş değer olacaK

Konut satışları 2015 yılının rakamı ile eş değer olacaK

Türkiye gayrimenkul pazarında; konut yatırımları ağırlık kazanmaya başladı. Say Yapı'nın geliştirdiği projelerin odağında neler var?

Bir Digicom Grup Şirketi olan ve 2005 yılında kurulan Say Yapı Teknoloji bünyesinde geliştirdiğimiz projelerin odağında teknoloji ve tasarım var. Projelerimiz; özel konseptlerimiz ve lüksü yeniden tanımlayan detaylarımızla öne çıkıyor. SAY Yapı projelerinde seçkin bir komşuluk anlayışı ile hayatın keyfini çıkaracağınız bir yaşam mümkün. Say Yapı olarak projelerimizle, modern mimari, ferah yaşam alanları, geniş müstakil bahçeleri, bakımlı peyzajı, sportif ve sosyal olanaklarıyla ailelere kaliteli yaşamın anahtarını vaat ediyoruz.

Gayrimenkul sektöründe son yıllarda birçok proje üretiliyor. Bu kadar çok üretim içinde ortaya çıkan çalışmaları nasıl değerlendirirsiniz?

Gayrimenkul sektöründe son yıllarda birçok proje üretiliyor ve bu projelerin birçoğu bol konut stokları sunan projeler. Fakat biz Say Yapı olarak her projenin kendi konsepti ile farklılaşması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle İstanbul'da son yıllarda sürekli artan oranda konut stokları söz konusu. Bu da insanların yaşam alanlarını giderek sınırlayacak bir boyuta ulaştı. Biz projelerimize başlarken bu kategorinin dışına çıkarak tasarım ve mimari kaygı ile planlama yapıyoruz ve insanlara gerçek bir yaşam sunacak projeleri hayata geçiriyoruz. Sektörde tasarımın ve yaşam alanlarının ön plana çıktığı projeler ile birlikte, kentin tarihi dokusuna dokunmadan restore edilen projelerin de artması gerektiğini düşünüyoruz. Restorasyonun verdiği haz ve tarihi dokunun korunduğu işler bizi heyecanlandırıyor.

Sektör GYODER'in ve Emlak Konut'un kampanyalarıyla belli bir hareket yakaladı. Sizler sektörün 2016 yılındaki performansını nasıl buldunuz?

Türkiye'de 2015 yılında 1.3 milyon konut satışı gerçekleşti, 2016 yılında da bankaların konut kredisi faiz indirimleri, ekonomide seferberlik ile birlikte konut satışlarının 2015 yılının rakamı ile eş değer olacağını düşünüyoruz.

Sizler bu kampanyalara yönelik nasıl bir duruş sergilediniz?

SAY Yapı Teknoloji olarak kampanyalarımızı güncelledik, hedef kitlemizi bilgilendirdik. Konut kredisi faiz oranlarının düşüşü projelerimize olan talepleri de artırdı. Tasarım anlayışı, konsepti ve lüks detaylarıyla farklılaşan 'yooistanbul' projemizle, hızla değerlenen avantajlı bir lokasyonda, hızlı kar etme amacı yerine, yatırımcımıza kar ettirme anlayışı ile az katlı rezidanslar inşa ederek aynı zamanda yatırımcımızın da yüzünü güldürüyoruz.

Sizlerin geleceğin gayrimenkul sektöründeki öngörüleriniz, nasıl bir yaklaşım içinde olacağınızı gösteriyor? Bu, orta ve uzun vadedeki yatırımlarınızı nasıl şekillendirir?

Sektörün önde gelen gayrimenkul firmalarının ve özellikle Körfez ülkelerinden önemli iş otoritelerinin ve yatırımcılarının katıldığı fuarlarda projelerimizi tanıtıyoruz. Dünyanın diğer büyük metropol şehirleri ile kıyaslandığında İstanbul'da gayrimenkul fiyatları hala çok düşük. Fiyatların yükselmesi için tasarımı ve yaşam alanları ile İstanbul'un değerine değer katacak projelerin hayata geçirilmesi şart. Biz Say Yapı olarak butik rezidanslar ve önemli restorasyon projeleriyle ilerliyoruz. Bugüne kadar İstanbul'un kıymetli noktalarında yaptığımız projelerin yanı sıra, Tarihi Sandoz Yalısı Restorasyonu'nu da gerçekleştirdik. Şuan inşaatı devam etmekte olan “yooistanbul" projemizi, dünyanın en ünlü tasarımcısı Philippe Starck tasarladı. Ortaköy'de bulunan “yooistanbul" projemizde bütün kullandığımız ürünler doğal. 22 dönüm arazide 18 dönümü yeşil alan ve yürüyüş yollarına ayırdık. “Ulus-Ortaköy-Zincirlikuyu" üçgeninin tam kalbinde, bölgedeki emsallerinin aksine, doğayla bütünleşik yatay bir proje yooistanbul. Doğayla iç içe yaşamı ilke edinen bir proje olarak hem doğaya hem insana saygılı. 11 blokta 116 rezidans bulunuyor. Bir iş adamının İstanbul'un göbeğinde gökdelen yerine 5 katlı butik bir hayat sunduğu tamamen farklı bir proje diyebiliriz. Bundan sonra da aynı anlayışla devam ederek, İstanbul'un konut stoğunu arttırmak yerine, İstanbul'un değerine değer katacak yepyeni proje yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz.

Sizlerin gayrimenkul projesi üretiminde arz ve talep dengesi yaklaşımınız nasıl özetlenebilir?

İlk bakışta Türkiye'de nüfusa oranlarsak arz-talep dengesi var diyebiliriz. Dengesizlik olması için konut üretimi nüfusun çok üzerinde olmalı. Fakat özellikle İstanbul'da son zamanlarda emlak sektöründe arz fazlasının oluşmaya başladığını ve bu stokların eritilmezse ilerleyen zamanlarda bir tıkanıklık yaratacağı düşüncesindeyim. Bu nedenle yaşam alanları ferah olan, insana ve doğaya saygılı , doğru lokasyonlarda ve özellikle o bölgenin yapısına uygun olacak, doğru projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Bunlara ek olarak biz aslında arz talep dengesinin, arz yönünde eksik olduğu bir kategoride konut üretimi yapıyoruz. Gerçek anlamda lüks ve A+ hedef kileye hitap eden projeler hala çok az. Biz sadece bu segmentte ilerlemeye devam edeceğiz. Çünkü burada gerçek anlamda ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.

Bu üretimin oturduğu temel hedefleriniz neler? Bölge, lokasyon, hedef kitle, vs gibi etmenler mi belirleyici oluyor genelde?

Lokasyon ve bölge Say Yapı için öncelikli. Hedef kitle ise projelerimizin ana konusu. Hali hazırda İstanbul'un en prestijli yaşam alanı olan Ortaköy'de, ekolojik demokrasi felsefesi ile şekillenen “yooistanbul" projemiz, ünlü yıldızların da ilk tercihi oluyor. Örneğin "yooistanbul" reklam filmimizin oyuncusu olan, değerli dostum Selçuk Yöntem de “yooistanbul" projemizden rezidans satın aldı. Hayatın ritmini yakalayan projemizin ilgi görmesinin nedeni hem lokasyondaki avantajı, hem sanatın ve ekonominin kalbinde olması, hem de Philippe Starck imzası taşımasıdır.

Biz her zaman doğru lokasyonlarda üst segment işler yaparak devam edeceğiz. Bu etmenler bizim için her zaman ön planda olacak.

Güncel olarak yooİstanbul projesini yakın bir zamanda satışa sundunuz. Projeyi, bölge ve hedef kitle ilişkisi açısından değerlendirir misiniz?

yooistanbul, İstanbul'a değer katan ve yatırımcısına da her zaman kazandıracak bir proje.

Bölge ve hedef kitle açısından baktığımızda zaten yooistanbul'un gerçekten başarılı bir proje olduğunu görebiliyoruz. İstanbul'un tam kalbi Ortaköy'de, boğaz ve doğa manzaralarıyla üst segmentte hazırlanmış yatay bir yaşam; tam da hedef kitlemizin alışkın olduğu gibi..

yooistanbul bittiğinde lüks konut konseptinde bugün satın alan yatırımcısına, proje tamamlandığında en yüksek primlenme oranı olan yüzde 35'le kazançta da farklılık yaratacak. Lokasyonu itibariyle projemiz sürekli değer kazanacak, yatırımcısı sürekli değerlenen benzersiz bir yatırım yapmış olacak.

Projelerinizde ayrışma, farklılaşma ve hizmeti daha ileriye götürme adına nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hep bahsettiğim gibi henüz projeye başlamadan bölgenin çevresel özelliklerine en uygun olacak şekilde konseptimizi belirliyoruz. Zaten genellikle niş işler yapabileceğimiz özel noktaları tercih ediyoruz.

Projelerimizde özellikle son teknoloji ve tasarımı ön plana çıkarırken bir yandan da tüm inşaat boyunca yüksek kalite malzemeler ve markaları kullanmaktan asla taviz vermiyoruz. Henüz daha inşaat aşamasındayken yönetim danışmanlığı hizmeti almaya başlıyoruz. Ve mutlaka projeler teslim edildikten sonra orada sürdürülecek yaşamı kolaylaştıracak şekilde inşa ediyoruz herşeyi.

Yani inşaattaki kalitenin haricinde, yaşam başladığında rezidans sahiplerinin yaşayacağı hayatın ayrıcalıklarla dolu olması ve kendilerini iyi hissetmeleri bizim için çok önemli. Çünkü biz sadece ev satmıyoruz biz gerçek anlamda yaşam alanları satıyoruz. İnsanların evlerinde geçirecekleri zamana da kıymet verdiğinizde farklılaşma başlıyor..

yooistanbul künyesi:

22 bin metrekare 11 blok…

Aydınlık ve modern mimarisi ile fark yaratan yooistanbul, sadece bir rezidans projesi değil, aynı zamanda benzersiz ortak sosyal aktivite alanlarının paylaşıldığı bir proje. 22 bin metrekarelik alan üzerinde 11 blok halinde yükselen proje eşsiz boğaz manzarasına sahip. Farklı beklentideki kişilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir proje olan yooistanbul'da tüm detaylar düşünülüyor. Dilerseniz havuz kenarında uzanabilir ve ışıl ışıl parlayan güneşin altında oynayan çocuklarınızı izleyebilir, dilerseniz de akşamları arkadaşlarınızla kulüpte eğlenebilir ya da size özel spa'da sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. yooistanbul özel lobisi, club house'u, spası, açık ve kapalı yüzme havuzu, çocuk kulübü, fitness merkezi, özel yoga odaları, yürüyüş alanları ve geniş bahçeleriyle ayrıcalıklı yaşam arayanların adresi olacak.

yooistanbul'da daireler Nisan 2017 tarihinde teslim edilecek. Projede 116 konut yer alıyor. yooistanbul projesi 5,5 katlı 11 blok halinde yükseliyor.

yooistanbul Ortaköy konut fiyatları:

yooistanbul Ortaköy'de metrekare birim fiyatı 10 bin dolardan başlıyor. Icon Penthouse ve Master One Level gibi özel dairelerin yer aldığı yooistanbul'da 2+1, 3+1, 4+1 daire tipleri bulunuyor.