Şehri Kalite ve Güzellikle Dönüştürüyor

Şehri Kalite ve Güzellikle Dönüştürüyor

Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten ile devam eden projelerinden kentsel dönüşüm çalışmaları ve gündemdeki KDV düzenlemesine dek uzanan özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Keten, her ne kadar Eyüp ve Anadolu yakasında projeler üretseler de insanların kendilerini "Nişantaşı'nın müteahhiti" olarak görmelerinden memnun olduklarını söyledi.  Keten: "Mesele daire satmak değil, insanların rahat ve huzurlu şekilde yaşayacağı bir konut imal edip onu sunabilmektir." diyor.

Keten İnşaat'ın şirket yapısı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şirket, Veli Keten ve Ali Keten tarafından 70'li yılarda kuruldu. Yoğun bir ortaklığımız oldu; babam, amcam ve ben uzun yıllar birlikte çalıştık. Sonra ayrılmak durumunda kaldık. Şu an iki kardeşimle birlikte üç ortaklı bir limited şirketi olarak çalışıyoruz.

Keten İnşaat'ın şirket politikası hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Daha çok butik tarzda inşaat yapıyoruz. Kişiye özel tasarımlarımız var. İnsanlar yaşayacağı yerleri kendileri dizayn ediyor, biz de uygulamasını yapıyoruz. Buna ek olarak ücretsiz iç mimarlık desteği veriyoruz. Nihayetinde sadece daireyi ya da binayı satmak önemli değil, önemli olan; insanların rahat ve huzurlu şekilde yaşayacağı bir konut imal edip onu sunabilmektir. Biz de bu çizgide hareket edip müşterilerimizin memnuniyetini sağlamaya çalışıyoruz.


Şu an devam eden projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Keten Eyüp projesi çok severek hayata geçirdiğimiz bir proje. Tabii ki tüm projelerimiz öyle. Bu projenin bizim için özelliği tarihi yarımadada olması. Eyüp bölgesine Keten İnşaat olarak farklı bir dokunuş katmak istiyoruz. Kentsel dönüşümün Eyüp'te de başlaması gerektiğini düşünüyoruz.  Bir de Nişantaşı'nda çok özel bir projemiz var. Burada 600 metrekare bir dairemiz vardı. 2 katı birleştirip 8 tane 1+1 daire yaratıp, butik otel tarzında hizmete sunmayı planlıyoruz. Yaklaşık bir ay sonra sonra kiralık olarak kullanıma açılacak. Satış yapmayı düşünmüyoruz. A plus müşterilere  hitap etmeyi planlıyoruz. Fuar ve kongre gibi sosyal etkinlikler için gelenler otelde kalmaktansa  ev konforunda otel hizmeti veren yerlerde kalmayı tercih ediyorlar. Bu hizmet ihtiyacını gidermek adına aylık olarak kiralayacağız.
Günlük haftalık kiralama yapıp kaliteden ödün vermek istemiyoruz. Çünkü bizim için her zaman önemli olan kalitedir.

Keten İnşaat ile Nişantaşı genelde birlikte anılıyor. "Nişantaşı'nın mimarlık şirketi Keten İnşaat" sözünden ne anlamalıyız?

Nişantaşı'nda çok uzun süredir mimarlık yapıyoruz. Burada yenilenmesi gereken çok bina vardı. Bunların pek çoğunu yıkıp yeniden inşa ettik. Bu arada Anadolu yakasında da inşaatlarımızı sürdürmekteyiz. Nişantaşı'nda çok fazla inşaatımız olduğu için insanlar bizi Nişantaşı'yla özdeşleştiriyorlar. Tabii bu güzel bir şey. Her şeyden önce buradaki insanların bize verdiği bir değer. Biz her şeyden önce bu değeri veren insanları yanıltmamış olmanın sevincini yaşıyoruz.

Nişantaşı gibi İstanbul'a gelen yabancıların gözde semtlerinden birinde projeler üretiyorsunuz. Mütekabiliyet yasası sizin satışlarınızı etkiledi mi?

Yabancı müşterimiz de var. Onlar da bir arayış içindeler. Hem yatırım için hem de yaşamlarını sürdürmek amacıyla gelen müşterilerimiz var fakat çok ciddi bir talep yok. Yabancı yatırımcı 2b yasasını bekliyor. 2b yasasıyla beraber büyük araziler alıp onları değerlendirmek istiyor. Konut alanlar da var ama asıl 2b yasasıyla daha büyük arazilere yatırım yapmayı bekliyorlar.Sektörün en güncel meselelerinden biri yeni KDV düzenlemesi. Siz nasıl bakıyorsunuz bu düzenlemeye?

Bu bütün İstanbul'u etkileyecek bir düzenlemedir. 2013'ten sonra alınan ruhsatlar için geçerlidir, 2013'ten ruhsat alanlar için avantajdır.. Şu anda 800 bin civarında bir stok var. Fakat stok eridikten sonra sıkıntı olacak. Buna acil bir düzenleme getirilmesi lazım. Bunu yüzde 18 değil de daha adil bir seviyeye çekip kimseyi mağdur etmemeli. Şu an yasayı yumuşatmak için KDV'nin iadesi gibi teşvikler söz konusu oluyor. Bahsedilen iadenin 1,5-2 yıl içinde ödenmesi planlanıyor. Bu da biz müteahhitler  için çok uzun bir süre. KDV'nin makul bir seviyeye çekilmesi daha adil olur. Çünkü biz de bunları maliyete yansıtabiliyoruz. Yeni düzenlemeyle birlikte maliyeti \%20 arttırmak durumunda kalıyoruz. Eldeki yapı stoğu tükendikten sonra büyük sıkıntı başlayacak.

KDV düzenlemesinin bir de alıcı yönü var.

O yönüyle de sıkıntı teşkil ediyor. Siz bugün 300 bin TL.lik daire aldığınızda  45 ila 50 bin TL arasında KDV ödeyeceksiniz. Lüks segmentte bu daha da büyük Sorun haline gelebilir. 1 milyon dolara
Satılan bir ev için 180 bin dolar KDV ödenmesi gerekecek. Bu durumda yatırımcı ve alıcı için büyük maliyetler söz konusu oluyor.

İstanbul'da süren kentsel dönüşüm çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

İstanbul fazlasıyla büyüdü ve gömleğine sığmaz hale geldi. Altyapı ve yollar yetersiz kalmaya başladı. Yoğun kar ve bol yağış gibi  meteorolojik olaylarla karşılaştığımızda karayolu ulaşımında problemler yaşıyoruz. Teknoloji çağında yaşayan bireyler olarak bu problemlere maruz kalmamalıyız. Yalnız bu sorunların meydana gelmesinde yöneticilerden vatandaşlara kadar hepimiz sorumluyuz.

 

Konut Haberleri