Tuzla’da Değişimin ayak sesleri

Tuzla’da Değişimin ayak sesleri

İstanbul’un anayasası olarak tanımlanan 1/100.000’lik imar planının devreye girmesinden önce İstanbul’a sıkıntı yaratacak tüm sektörlerin Tuzla’yı üst edindiğini belirten Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yeni imar planıyla yepyeni ve çok farklı bir Tuzla kurgulandığı söyledi

TUZLA’DA  DEĞİŞİMİN AYAK SESLERİ İSTANBUL’UN ANAYASASI İLE GELDİ

1900'lü yılların başında hala balıkçı kasabası olarak anılan, uzun yıllar İstanbul'un sayfiyesi olarak anılarda yer eden Tuzla, 1950'lerden itibaren İstanbul'un neredeyse tamamını etkisine alan sanayileşme sürecinden en acı payı alan ilçelerden biri. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya göre İstanbul'un en kenar ilçelerinden biri olmanın dezavantajını yaşayan Tuzla'ya biçilen rol, İstanbul'un bazı semtlerinde sorun yaratacak sektörlere ev sahipliği yapmak olmuş.

Kirlilik yaratan pek çok sektörün Tuzla'yı üst edindiğini belirten Yazıcı Burada deri atölyelerinden, deri organize sanayi bölgesinden tutun da İSKİ arıtma tesisleri, kemik yapım yerleri, vahşi çöp depolama alanlarına kadar her şey var. Bir koku terörü var Tuzla'da diyor.

Ama Başkan Yazıcı, gelecek için çok umutlu. Bambaşka bir Tuzla planlandığını anlatıyor bize. Değişimin başlangıç noktası olarak da İstanbul'un anayasası olarak tanımlanan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni İmar Planını işaret ediyor.

Eğitim üssü olacağız

Tuzla'nın 1/100.000'lik planlarla birlikte hem lojistik üstlerinin planlandığı, havaalanına yakınlığı nedeniyle gümrükle birlikte bazı merkezlerin kurulmasının düşünüldüğü bir ilçe haline gelmesi planlanan bir ilçe olduğunu belirten Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi'nin de bu plana paralel yürüyecek bir vizyon geliştirdiğini anlatıyor.

En önemli hedeflerinin bir eğitim üssü olmak olduğunu kaydeden Yazıcı Biz bunu seçim vaadi olarak da söyledik, `Eğitim üssü olacağız' dedik, 9 tane üniversitemiz var Tuzla sınırları içinde. Orta öğretimde kendini ispatlamış iki özel okulumuz var. Bununla birlikte Pendik ve Tuzla sınırları içindeki OSB'lerin getirdiği, havaalanı avantajıyla da teknoparklarımızın oluşması söz konusu∫ diyor.

Marina ihalesi birkaç ay içinde yapılacak

Tuzla'nın her zaman deniziyle anılan bir ilçe olmasını istediklerini de anlatan Yazıcı, bu konudaki en önemli projelerden biri olan Marina Projesi'nin birkaç ay içinde ihale edileceği müjdesini de veriyor. Formula 1 arazisinde bir de fuar merkezi yapmayı planladıklarını anlatan Yazıcı her iki projesinin aynı zamanda ilçedeki turizm faaliyetlerini de artıracağı vurguluyor. Üniversite ve lojistik projelerinin yanı sıra ilçede yapılan yeni yatırımların ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki gelişimin konut ihtiyacını artıracağına değinen Yazıcı ™Bu konut çeşitliliği ihtiyacı da artacak∫ diyor.

Bürokratik süreci yarıya indiriyoruz

Bu değişim ve gelişim sürecinin Tuzla'da, özellikle inşaat alanında ciddi bir yatırım potansiyeli oluşturduğuna değinen Başkan Yazıcı, yatırımlarını Tuzla'ya yöneltecek yatırımcıları memnun etmeye de kararlı görünüyor. Yazıcı ™Biz yatırımcıların altyapıdaki, planlamadaki sorunlarını, bina ruhsatı almadaki sıkıntılarını, ilk aşamadaki hevesini kaçıracak bürokrasiye boğmadan en kısa sürede aşmaya çalışıyoruz. Yatırımcılar, kanun çerçevesindeki bütün kurallara uymaları doğrultusunda işlerinin tıkır tıkır yürüyeceğinden emin olabilirler. Kurallara uyan Tuzla'da işini yapar. Hem de kanuni sürelerin yarı süresinde, son günü beklemeden∫ diye ifade ediyor bu konudaki kararlılığını.

Tuzla 1/100.000’lik imar planlarından önce İstanbul’da nasıl konumlanmış bir ilçeydi? 1/100.000’lik planlarla Tuzla’ya nasıl bir rol biçildi?

Bu planların öncesinde İstanbul'un bazı bölgelerinde sıkıntı oluşturacak bazı sektörlerin kenara atılması ve Tuzlamızı maalesef üst edinmesi söz konusuydu. 5 organize sanayi bölgemiz var. Burada deri atölyelerinden, deri organize sanayi bölgesinden tutun İSKİ arıtma tesisleri, kemik yapım yerleri, vahşi çöp depolama alanlarına kadar her şey var. Bir koku terörü var Tuzla'da.

Ama 1/100.000'lik planlarla birlikte hem lojistik üstlerinin planlandığı, havaalanına yakınlığı nedeniyle gümrükle birlikte bazı merkezlerin kurulmasının düşünüldüğü bir ilçe haline gelmesi planlanan bir ilçe olduk. Ayrıca biz bunu seçim vaadi olarak da söyledik, `Eğitim üssü olacağız' dedik. Nitekim Tuzla sınırları içinde 9 tane üniversitemiz var. Orta öğretimde kendini ispatlamış iki özel okulumuz var. Bununla birlikte Pendik ve Tuzla sınırları içindeki OSB'lerin getirdiği, havaalanı avantajıyla da teknoparklarımızın oluşması söz konusu. Bu teknoparklar OSB'lerimizin içinde olacaklar.

Ayrıca Tuzla denince akla denizin gelmesini istiyoruz. Marina projemiz var. İnşallah Maliye ile ilgili prosedürü tamamlanırsa, iki ay içinde ihalesini yapmayı düşünüyoruz. Diğer hazırlıkların hepsini tamamladık. Bunun yanında denizi ilgilendiren, deniz sporları da dahil olmak üzere tesisler ile denizcilik fakültelerinin bu bölgede olmasını planlıyoruz. Özellikle Tuzla'daki Piri Reis Üniversitesi zaten denizcilik üniversitesi. Bunun yanında İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Denizcilik Fakültesi var. Şimdi de Yıldız Üniversitesi'nin Denizcilik Fakültesi Tuzla'ya gelmeye çalışıyor. Yani buraya kurmayı düşünüyorlar.

Deniz deyince akla turizm de geliyor. Tuzla'da şu anda iki tane 5 yıldızlı otel planlanıyor, prosedür aşamasını geçti ve inşaatlarına başladı başlayacaklar. Aynı zamanda TOKİ'nin Tuzla'da hasılat paylaşımı yöntemiyle Teknik Yapı'yla yapacağı bir proje var. 5 bin 500 konutluk iddialı bir proje.

Kısacası biz artık her dalda `Ben de varım' diyen bir Tuzla planlıyoruz.

Formula 1 arazisinde fuar projesi

Bu gelecek projeksiyonu Tuzla’da ne gibi ihtiyaçlar doğuruyor ve bu ihtiyaçlar özellikle inşaat sektöründen yatırımcılar için ne gibi fırsatlar yaratıyor?

Bir kere 9 üniversite demek 3-5 yıl içinde en az 12 fakülte kurulacak demek. Bunların 10'u Tuzla'da olsa diğer üniversitelerle birlikte en az 100 bin öğrenci demek. Bu 100 bin öğrenciye de kalacak yer lazım, yurt lazım, konut lazım. Bunların eğlenecekleri, yemek yiyecekleri, çay içecekleri yerler lazım. Bu, bölgemiz için özellikle inşaat sektörünü de etkileyecek güzel bir açılım getirecek.

Bizim ayrıca Formula 1 arazisi üzerinde planladığımız bir projemiz var. Henüz tam şekillenmedi, son olarak Başbakan'a sunulacak. 1-1,5 yıl gibi kısa bir sürede bir fuar alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için her şey hazır. Ulaşım aksları tamam, parkları hazır. O bölgede hem havaalanı, hem de Formula 1 dolayısıyla altyapı da çok iyi. O fuar alanı olursa ki; böyle bir fuar alanı bölgede yok, çok ciddi otel ihtiyacı ve farklı ihtiyaçlar getirecek.

Ben teknoparklar ve üniversiteler ile fuar alanının çok farklı ihtiyaçlarla birlikte farklı konut tiplerine ihtiyaç yaratacağını da düşünüyorum. Stüdyo dairelerden lüks villalara kadarº Çünkü öğretim üyelerine villa lazım, öğrenciye stüdyo daire lazım.

Havaalanının ikinci pistinin yapılması özellikle de inşaat sektörü açısından söylüyorum, yine konut ihtiyacını artıracak. Çeşitli sektörlerden daire talebi geldiğini biliyoruz. `1000 daire bize ayırın' diye sadece Türk Hava Yolları'nın talebi var. Bir de çevre sektörlerle birlikte çok ciddi konut ihtiyacı olacak.

Yani, bölgede havaalanının gelişmesiyle, üniversiteleriyle, teknoparklarıyla, lojistik merkezleriyle ortaya çıkan ihtiyaca karşılık konut yapılacak bir tek yer var o da Tuzla. Başka yer yok.

Tuzla’da şu anda ne kadarlık bir nüfus ve konut stoku var?

Nüfusumuz şu anda yaklaşık 190 bin. Konut stokumuz 4-5 bin kadardır.

Peki, 5-10 yıllık bir projeksiyonda nüfusun ve konut stokunun ne kadar olmasını planlıyorsunuz?

Bizim planlamamız nüfusun fazla artmaması yönünde. Çünkü içme suyu havzası bölgesindeyiz. Zaten orada fazla bir yoğunluk olamaz. E-5 karayolu altındaki nezih bölgeyi de yıkmayı düşünmüyoruz. Bizim planlamamıza göre Tuzla'da 300 ± 350 bin nüfus idealdir. Çünkü üniversiteleri, OSB ve fabrikaları günübirlik yoğunluk gibi düşünüyoruz.

Ama havza bölgesinde Dünya Bankası kredisiyle geliştirilen havzanın atık suyunun havza dışına çıkartabilecek tünel projesi var. Bu projeler gerçekleşirse, oradaki yoğunluk artabilir.

5 ya da 10 yıl içinde yapılacak konut sayısı hakkında ise bir hesaplama yapmadık doğruyu söylemek gerekirse. Ama öğrenci ve öğretim görevlileri ile bizim yapacağımız projelerin katkılarıyla epey konut yapılacak. Mesela İş Bankası operasyon merkezini Tuzla'ya getiriyor. 5 bin beyaz yakalı gelecek buraya. Onlara konut yapmayı düşünüyor. 1000 tanesine mi yapacak, 2 bin tanesine mi yapacak? Yoksa bir kısmı lojmanlarında kalıp gidip gelecek mi? Bunları düşününce çok da fazla kestiremiyoruz yapılacak konut sayısını.

E- 5 ile TEM arası yenilenmeli

 

Kentsel yenilemeye ihtiyaç duyulan alanlarınız, bölgede dönüşümü yapılacak fabrikalar var mı?

Bizim değişime ve dönüşüme ihtiyaç duyan, çok eski yapıların bulunduğu bölgelerimiz var. Mesela E-5 ile TEM otoyollarının arasındaki yerde, depremi de dikkate alarak bütün binaları kendiliğinden değişime ve dönüşüme teşvik etmemiz lazım. Belki bunu biz kurum olarak yapamayız ama Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş'ın emsal artırımlarıyla oluşturulan son projesi kendiliğinden değişime dönüşüme zorlar bu binaları. Yani Fikirtepe'deki uygulama bizim E-5 ile TEM otoyolları arasındaki Mimar Sinan, Şifa, Aydıntepe, İçmeler, Aydınlı bölgelerinde yapılabilir. Vatandaşın kendi özgür iradesine bırakarak böyle bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.

Biz İstanbul'un en uç noktasındayız. Tren yolu ile E-5 otoyolu arasındaki bazı fabrikaların gitme niyetleri var ama bazı fabrikaların Tuzla dışına çıkması sürece yayılır, 5-10 yıl gibiº Fabrikaların dönüşümü için Tuzla'nın fabrika sahibi firmalara `Çıkmamız lazım artık, yerimiz değerlendi' dedirteceği duruma gelmesi lazım. Bütün bu üniversite, lojistik, otel, marina, konut gibi projelerin gerçekleşmesi bu fabrikaları ister istemez Tuzla'dan çıkmaya zorlayacak.

Tuzla cazibe merkezi olacak

Tuzla’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılara, özellikle de inşaatçılara siz ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz? Gayrimenkul projeleri açısından avantajları ve dezavantajları neler?

 

Bir kere bizden dolayı şanslılar. Biz bütün yatırımcıların burada yatırım yapabilmeleri için elimizden gelen bütün desteği vermeye çalışıyoruz. İstanbul'un en ucunda olmanın belki dezavantajı vardır ama bakir bir alan olmamızın, gelişime açık olmamızın, denizin yeşilin, havaalanı bölgesinde oluşumuzun ve biraz önce belirttiğim yatırımlara açık olmamızın yatırımcıyı cezp edecektir.

Bunları düşündüğümüzde Tuzla'nın önümüzdeki birkaç yılda da devam eden yıllarda bir cazibe merkezi olacağını düşünüyoruz.

110 dönümlük kent parkı yapılacak

Bu konuda Sayın Başbakan'ın ve bizim çok arzu etmiş olduğumuz şeylerden biri fakir fukaranın yanında olmak. İhtiyaç sahibinin yanında olmak, ihtiyaç fazlasıyla buluşturabilmek. Yaşlılarla, çocuklarla, engellilerle ilgilenebilmek. Kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyabilmek. `Gönül Elleri' projemizde bunlardan birisi. Ben tahmin ediyorum ödül alabilecek bir proje. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu da ortaya koyacağız.

Bu proje kapsamında Tuzla merkezde bir binayı atölyeye çevirdik. Vatandaşlardan ihtiyaç fazlası olarak belediyeye verilen giyimden beyaz eşyaya, ayakkabıdan mobilyaya kadar çeşitli eşyaları, atölyede tamir ederek, temizleyerek, takım elbiseyse kuru temizlemesini yaparak ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz. Atölyenin, belediye binasıyla fiber optik kablolarla erişimini sağlayarak, hazırladığımız özel bir bilgisayar yazılımıyla, her seferinde yeni bir ihtiyaç sahibinin tespit edilerek ihtiyacının karşılanmasına çalışıyoruz. Bu açıdan, Sosyal Yardımlaşma Vakfı,  muhtarlıklar, eğitim kurumları, din adamları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, Tuzla'daki yoksul ve ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımlarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca, Tuzla sahilde kurmakta olduğumuz belediye sosyal tesisiyle, halkımızın ailesiyle birlikte, çok düşük bir ücretle deniz kenarında yemek yemesi, bahçesinde çay içmesi olanağı sunacağız.

Kültürel açıdan ise, Tuzla belediyesi bünyesinde bir tiyatro ekibi eşliğinde tiyatro kursu açılmasını, yedi bölgenin oyunlarının yer alacağı folklor ekibinin kurulmasını, Türk Halk Müziği korosunun oluşturulmasını ve resim atölyesinin hizmete girmesini sağladık. Tuzla'da su sporlarının geliştirilmesi yönünde gölde kano yarışları düzenledik. Deniz Yıldızı gibi özel kulüplerimizi desteklerken, futbol ve basketbol gibi spor dallarında ise, Tuzla Belediyespor'un başarılı sonuçlar alması yönünde çalışmalar yapıyoruz.

Kent Parkı oluşturma planımız çerçevesinde de, Aydınlı yönünde, 110 dönümlük arazide şelale, antik tiyatro ve havuzun yer alacağı çok büyük bir gezi alanı oluşturma çalışmalarına başladık. 8-9 milyon dolara mal olacak bu projemizi de bu yıl bitirmeyi planlıyoruz.

Biz sahillerden maksimum faydalanılmasını istiyoruz. Bu amaçla harekete geçtik. 2010 yılının yaz ayında Tuzla halkı, denize gireceği bir plaja kavuştu. Tabi bu olayın öncesi de var. Sahil şeridimiz site ve villa sakinleri tarafından kendi mülkiyet alanları gibi kullanılıyordu. Biz bu işgalleri kaldırarak, büyükşehir belediyesinin desteğiyle yürüme yolu, park ve çevre düzenlemelerini yaptık.

Belediye olarak mevcut Devlet Hastanesi'nin ek hizmet binasını biz yapıyoruz. Bunun haricinde 4 adet sağlık ocağı yaptık. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Tuzla ziyareti sırasında bölgeye yeni bir devlet hastanesi yapılması talebinde bulunduk. Ve Sayın Başbakanımızın talimatı doğrultusunda İlçemize 400 yataklı devlet hastanesi yapımı kararlaştırıldı. Sağlık Bakanımız Recep Akdağ'la hastanenin yapılacağı araziyi beraber gezdik. Planları çıkan hastanemiz şu an proje aşamasında.