ULI İlgi Grubu kentsel sorunlara çalıştay ile katkı sağlayacak

Yazdır

ULI Türkiye Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu, kentsel sorunlara ‘Çalıştay’ ile katkı sağlayacak

ULI Türkiye Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu, sektörün tüm paydaşlarını buluşturarak, âtıl durumdaki sosyal tesislerden akıllı şehirlere, teknoloji kullanımından engellilere özel çözümlere kadar birçok konunun ele alınacağı çalıştaylar düzenleyecek.  

Urban Land Institute (ULI) Türkiye Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu’nun organize ettiği "Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu Buluşması" toplantısında bir araya gelen sektör temsilcileri, gayrimenkul yönetimindeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla bir dizi çalıştay düzenleme kararı aldı.  

Omurga Portföy ev sahipliğinde Kağıthane Ofis Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte, gayrimenkulde ‘değer’ ve ‘değerin sürdürülebilirliği’ konularının sektörde önemli bir karşılığı olduğu düşüncesinden yola çıkan ULI Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu, sektöre dair soruları ve önerileri masaya yatırdı. Toplantıda, teknolojinin kent ve yaşam alanları üzerindeki etkisi, yatırımcıların gayrimenkul yönetimi alanında bilgi birikimlerinin artırılması, kamu özel sektör işbirliklerinin geliştirilmesi ve gayrimenkullerin engellilere yönelik tasarlanması gibi kritik konular tartışıldı.   

Sektörün iletişim çatısını kuracak

Öte yandan ULI Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu’nun kurumsallaşmasının sektör için önemli bir adım olduğunu belirten Omurga Portföy Yatırım Direktörü İlhami Akkum, bunun için farklı ilgi alanlarında zümreler oluşturacaklarını belirtti. Akkum, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ve dünyada sektörümüz giderek büyürken, altyapı çalışmalarına ve ortak akla her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Bu noktada hem kamu hem de özel sektör işbirliklerini artırmak, üniversiteler ile ortaklaşa projeler geliştirmek, mevzuat ile ilgili konularda hukukçulardan katkı almak, diğer sektör dernekleri ile iletişimi artırmak gibi adımlar atmaya hazırlanıyoruz. Bu amaçla da gayrimenkul sektörü ve paydaşları bir araya getirecek bir dizi çalıştay düzenleyerek ilk adımımızı atacağız.” 

ULI Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu, Mart 2017 sonunda kuruldu. Her ayın ilk perşembe günü yapılan toplantıya sektör profesyonelleri, akademisyenler, gayrimenkul yönetimi uzmanları ve sektöre ilgi duyanlar katılıyor. Gayrimenkul yönetiminin önemi, detayları, bilinmeyenleri, zorlukları, yasal ve uygulama sorunları gibi konularda bilgi paylaşımının yapıldığı etkinlikler, sektör paydaşlarının katılımına açık olarak yapılıyor. İlgi Grubu, Mart 2017’de yaptığı ve büyük ilgi gören geniş katılımlı forum sonuçlarından yola çıkarak, gayrimenkul yönetimi konusunun olası tüm paydaşlarla ele alınmasını hedefliyor.

Urban Land Institute (ULI) Hakkında

Arazi kullanımı ve gayrimenkul geliştirme disiplinlerinde özel sektör ve kamudan bütün kesimleri temsil eden, kar veya çıkar amacı gütmeyen bağımsız bir düşünce kuruluşudur. 1936’da Amerika’da kurulan ULI, bugün 75 ülkede 30 binin üzerinde üyeye sahiptir. ULI Türkiye, kentsel alanların bilinçli kullanımı için bu konuda çalışan bütün paydaşları bir araya getirerek sürdürülebilir, yaşanabilir yerleşimler yaratmak amacıyla etkinlikler düzenliyor. Başkanlığını Ayşe Hasol Erktin’in yaptığı ULI Türkiye’nin koordinatörlüğünü Dr. Abdurrahman Arıman yürütüyor.

Daha fazla bilgi için:

http://europe.uli.org/uli-turkiye/

ULI Türkiye Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu Hakkında

Katılımcı bir formatta 21 Mart 2017 günü gerçekleşen “Gayrimenkulde Tesis Yönetimi” Forumu, ULI Türkiye çatısı altında bir İlgi Grubu’na (Product Council) dönüştü. İlgi Grubu, gayrimenkul yönetimini sektör, özellikle de yatırımcı nezdinde bilinir ve tartışılır hale getirmeyi amaçlıyor.