Uzundere de kentsel dönüşüme girdi

Yazdır

Bakanlar Kurulu, Karabağlar'da bulunan bazı alanları 'Uzundere Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan etti

İzmir'in Ankara'dan onay bekleyen kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiyor. Bakanlar Kurulu, Karabağlar ilçesinde bulunan bazı alanları 'Uzundere Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan etti. Karar dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu karar ile Uzundere Vadisi olarak anılan bölgede 314 milyon metrekarelik alan kentsel dönüşüm kapsamına girdi.

Uzundere Vadisi, kentin çeperinde, Karabağlar ve Gaziemir ilçe sınırlarında yer alan, Çeşme-Aydın Otoyolu'na cepheli projelerimizin konumlandığı bölge.

Yeni alanlar
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere Vadisi projelerinin amacı, 1/25000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı Revizyonu'nda da belirtilen kuzey-güney yönlü gelişme makroformunu desteklemek ve gelişimin kontrollü ilerlemesini sağlamak olarak belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay İzmir'in Gaziemir, Bayındır ve Torbalı ilçelerinde yeni kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanları belirlenmişti. 

İzmir'in Gaziemir ilçesinde belirlenen alanın 'Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı', Bayındır ilçesi Necati Uza, Yenice ve Hatay mahallelerinde sınırları belirlenen alanın kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı, Torbalı ilçesinde belirlenen alanın 'Çaybaşı Yenimahalle Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' olarak ilan edilmesi kararlaştırılmıştı.

Kemalpaşa'da kamulaştırma
Öte yandan yine dünkü Resmi Gazete'de İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi için de iki adet acele kamulaştırma kararı alındı. 2012 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demiryolu Bağlantı Hattı ve Lojistik Merkezi Projesi kapsamındaki Kemalpaşa Lojistik Köyü'nün yapımı amacıyla Ansızca ve Yenmiş köylerindeki araziler kamulaştırılacak. Yine 2012 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan İzmir İçmesuyu 2. Merhale Projesi kapsamında İzmir İçmesuyu 2. Merhale İsale Hattı 2. Kısım İnşaatı için de Kemalpaşa'da kamulaştırma gerçekleştirilecek. Kaynak:Yeniasır