Venedik geliyor, Metris taşınıyor!

Yazdır

Türkiye'nin siyasi tarihine tanıklık eden Metris Cezaevi'nin sonu, bölgede kurulacak 'Venedik' konseptli, karma proje 'VIA/PORT Venezia' ile geliyor. KİPTAŞ Genel Müdürü Yıldırım: Kentsel dönüşüm çerçevesinde Metris'in taşınması çalışmaları var. Venezia bittiğinde Metris taşınacak

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1981 yılında açılan ve bugüne kadar birçok siyasi suçlunun kaldığı Metris Cezaevi taşınıyor. Halen Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da kaldığı Metris'in şehir dışına taşınma sebebi ise bölgede kurulacak, 'Venedik' konseptli, konut ve alışveriş merkezi projesi VIA/PORT Venezia'. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu KİPTAŞ'ın proje ortağı olduğu ve Bayraktar & Gürsoy Yatırım Ortaklığı'nın hayata geçireceği VIA/PORT Venezia Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Metris Cezaevinin şehrin içinde kaldığını, cezaevinin şehir dışına taşınması doğrultusunda bir çalışmalarının bulunduğunu bildirdi. İsmet Yıldırım, 'Metris Cezaevi şehrin içinde kalıyor. Şehrin dışında bir yere kaldırmak için uğraşacağız. O konuda bir çalışma var. Kentsel dönüşüm çerçevesinde bunu yapacağız. VIA/PORT Venezia bittiğinde Metris de taşınacak'' diye konuştu.

 

2.5 MİLYARI GEÇER
Bayraktar & Gürsoy Yatırım Ortaklığı Eş Başkanı Coşkun Bayraktar bedeli yaklaşık 1,3 milyar liranın üzerinde olan projenin değerinin, bitimiyle birlikte 2,5 milyar lirayı geçmesini beklediklerini, projede sadece konutlarda 1 milyar lira civarında hasılat öngördüklerini, bunun da yüzde 39 civarında bir oranının KİPTAŞ'a verileceğini bildirdi.

 

179 bin TL'den başlıyor
VIA Development & Management Co. CEO'su Tayfun Döşkaya projenin teslim tarihini 2014'ün son çeyreği olarak öngördüklerini, daire tiplerinin 61 -217 metrekare arasında olacağını, fiyatların ise 179 bin liradan başlayacağını söyledi. Projede için 800'e yakın ön talep aldıklarını belirten Döşkaya, 24 ay olarak öngördükleri satış süresinin daha kısa olacağını kaydetti.

 

AVM'de gondol turu
Coşkun Bayraktar, VIA/PORT Venezia'da konutların İtalyan estetiğini yansıtacağını, AVM'de ise kanlallarda gondolla gezilebileceğini belirtti. Bayraktar, '82 bin metre kare arazi üzerine kurulacak projede 2 bin 500 konut, 70 bin metrekare kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi ve 50 bin metrekare ofis alanları yer alacak' dedi.

 

İsmet Yıldırım ise VIA/PORT Venezia'nın arazisi içinde yer alan beton boru fabrikalarının da Hadımköy'e taşınacağını belirterek, ''Sadece bina dönüşümü değil, 'fabrika dönüşümü de böyle olur' diyen bir proje... İstanbul'un yeni projeleri bundan sonra dönüşüm olacak'' dedi. Yıldırım, KİPTAŞ'tan daire alanların her zaman kazandıklarını, bu projeden daire alanların da yüzde 100 kazanacağını düşündüğünü ifade etti. Yıldırım ayrıca, projenin Mecidiyeköy'den Havaalanı metro hattından direkt bağlantı aldığını sözlerine ekledi.

 

Ayda 2 milyon ziyaretçi
Mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla yabancıların konut edinme imkanlarının kolaylaşmasının, İstanbul'da konut talebine ciddi ivme kazandıracağını dile getiren Döşkaya, yurtdışında projenin aktif tanıtımı amacıyla Ortadoğu pazarı için Dubai'de, Avrupa pazarı içinse Londra'da ofis açtıklarını bildirdi. Projenin iyi yatırım imkanı sunduğunu ifade eden Döşkaya, tanıtım döneminde konut alanların yüzde 50 civarında prim kazancı elde etmelerini öngördüklerini, Venedik temalı AVM konsepti ile ayda 2 milyon ziyaretçinin hedeflendiğini söyledi.

 

 

 

Via/Port Venezia İletişim bilgileri

Web      : www.viaportvenezia.com/

e-posta : info@viaportvenezia.com 

Tel         : 444 8 842