Bursa’da gayrimenkul kiraları son 6 ayda yüzde 10 oranında arttı.

Yazdır

Artan göç ve kentsel dönüşüm projeleri ile Bursa’da gayrimenkul kiraları son 6 ayda yüzde 10 oranında arttı.

Son yıllarda Bursa’da metro ağının genişlemesiyle kentsel büyümenin İzmir yönüne paralel bir gelişme gösterdiğini belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, “Geride bıraktığımız yıllarda Bursa’da ulaşıma yapılan yatırımların artması, bölgeyi cazibe merkezi haline getirdi" dedi.

Konut kiraları son 6 ayda yüzde 10 arttı
TÜİK verilerine göre; Bursa’da gayrimenkul satışlarının 2015 yılının ocak ve şubat ayları arasında yaklaşık 3 bin 300 olduğunu belirten Emre Erol, şunları söyledi: “Son dönemde ülkesini terk eden Suriyeli göçmenlerin yerleşik düzene geçtiği şehirlerden biri olan Bursa’da özellikle son 6 ayda kiraların yüzde 10 oranında artışına sebep olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaklaşık 600 bin Arap turistin ziyaret ettiği şehirde Arap turistlerin etkisinden de bahsedebiliriz. Otelde konaklamak yerine sezonluk ev kiralayan Arap turistler, Bursa gayrimenkul dengesini değiştiren bir diğer faktör.”

Yüzde 60 değer artıiı mevcut 
Şehrin 10 yıllık gayrimenkul fiyat değişimlerine dikkat çeken Emre Erol, “Bursa’nın metrekare fiyatlarındaki büyük değişim etkileyici. Özellikle geride bıraktığımız 10 yılı değerlendirmek gerekirse 2004 yılında ortalama bir gayrimenkulün metrekare fiyatının 726 lira olduğu şehirde 2015 yılında bu fiyat 1150 lira civarını gösteriyor. Bu durum şehirde yüzde 60’lık bir değer artışının göstergesi” dedi.