Zangoç evi butik otel oldu

Yazdır

EMEKLİ makine mühendisi 52 yaşındaki Ömer Torun, tatil için geldiği ve hayran kaldığı İzmir'in Foça İlçesi'nde, satın aldığı harap haldeki 116 yıllık tarihi Rum evini butik otele dönüştürüp turizme kazandırdı. Tarihi evin giriş kapısındaki 'Foça zangoçunun evidir' yazısı da aynen korunarak 'Zangoç Evi' adı yaşatıldı.

Bir petrol şirketinde yurt içi ve dışında çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra emekli olan Ömer Torun, yaklaşık 13 yıl önce geldiği İzmir'in Foça İlçesi'nin eşsiz doğası ve denizine hayran kaldı. İkinci gelişinde, hayranlığının daha artıp, "Burada yaşamalıyım" dediğini anlatan evli ve iki çocuk babası Torun, Küçükdeniz Sahili'nin arkasındaki 181 ve 177'nci Sokakların kesiştiği yerdeki aynı bahçenin iki ucuna kondurulmuş harabe haldeki iki evi 9 yıl önce satın aldı. Evlerden küçük olanın giriş kapısındaki yazıdan 1897 yılı Mart ayında yapıldığını ve üzerindeki yazıda 'Foça zangoçunun evidir' yazılı olduğunu öğrenince ilgisini çeken Torun, araştırma başlattı. Araştırmaları sonucu Foça zangocu tarafından lojman olarak kullanılan Rum evinin mübadele döneminde Midillili bir müezzine tahsis edildiğini, küçük gelince bahçenin diğer ucuna ikinci bir ev daha yaptırıldığını öğrenen Torun, tarihi yapıyı eskisi gibi yaşamaya karar verip kolları sıvadı. Torun, harabe haldeki her iki evi de gerekli izinlerin ardından restore ettirdi.

Restorasyonun ardından Ömer Torun, iki katlı Zangoç Evi'nin kapı ve pencerelerinin camlarını dekoratif çizimlerini kendisinin yaptığı Foça'nın rüzgarı, denizi, masmavi gökyüzü, yıldızları, martıları, balıkları, gemileri ve adını aldığı fok figürlü vitraylarla süsledi. Bahçe duvarları arasındaki nişlere seramik sanatçısı Koncagül Ağaoğlu'nun yarattığı ve yazar Elif Şafak'ın 'Med Cezir' adlı kitabına da kapak olan Foça Kızı figürlerini, bahçedeki kuyunun üzerine granit mermer üzerinde yönleri doğru olarak gösteren rüzgar gülü desenli kapağı konuldu. Bahçe yeşillendirilip yeni ağaçlar dikildi. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından Torun, üst katında ebeveyn odası, iki kişilik çocuk odası, banyo, alt katına mutfak ve salonu olan Rum evini, gerekli dekorasyonla butik otele dönüştürüp hizmete açtı. Torun, aynı bahçedeki diğer yapıda ise kendisi yaşamaya başladı.

İLK KONUKLAR ALMANYA'DAN

Sessiz sakin ortamıyla denize, çarşıya, eğlence mekanlarına yakınlığıyla, dost canlısı sahiplerinin komşuluğunda bu ay başında hizmete giren Zangoç Evi'nin ilk konukları Almanya'da yaşayan dört kişilik bir Türk aile oldu.

İlk konukların memnuniyetinin ardından ikinci konuklar yine Almanya'dan Hande Şentürk Kraft, eşi Florian Kraft ve iki küçük kızları oldu. Alman mimar Florian Kraft, 15 yıl önce günübirlik gezmek için Foça'ya geldiğini ve unutamadığını belirterek, "Zangoç Evi, çok saygılı bir şekilde restore edilmiş. Burası asla sıradan bir ev değil" dedi.

Eşi Hande Şentürk Kraft da internette böyle güzel restore edilmiş bir evi görünce gelmeyi çok istediklerini belirtti. Kraft, "İki çocuğumuz var. Onların da tatilde biraz özgür olmalarını istiyoruz. Hem de güvenli bir ortam arıyoruz. Bu yüzden burayı tercih ettik. Foça'ya daha önce iki kez gelmiştim. Böyle küçük sakin ve merkezi yerleri tercih ediyoruz. Her şey çok güzel" diye konuştu.

'MADDİ BEKTLENTİMİZ YOK'

Ömer Torun, eşi Şükran Torun ile çok zaman ve birikimlerini harcayarak harabeden hayallerindeki eve muhteşem bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirtti. Torun, "2004 yılı Temmuz ayında aldığımız evi tesadüftür ki 2013 yılında yine bir Temmuz ayında tamamlayabildik. Buradan yüksek maddi beklentilerimiz yok. Foça ve Türk insanı hakkında olumlu intibalar bırakmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle fiyatımız bir otelde dört kişinin konaklama ücretinden fazla değil. Gelenlerden fiyat konusunda da çok olumlu tepkiler aldık. Facebook'ta 'Foça Zangoç Evi' adlı bir sayfa oluşturduk. Burada adresimiz iletişim numaralarımız yer alıyor. Web sayfamız da hazırlık aşamasında. Bizimle bahçenin iki ucunda aynı tarihi geçmişi soluyacak, evin her bölümünde ve bahçesinde huzur bulacak, sakin ve özgür bir tatil geçirerek evine mutlu dönecek insanları konuk etmek için bekliyoruz" dedi.Kaynak:Star